Eetikapõhimõtete olulisus sotsiaalvaldkonnas
Sotsiaalvaldkonnas ei ole võimalik efektiivselt töötada ega inimesi parimal võimalikul moel abistada, kui ei järgita eetilisi põhimõtteid. Eetikapõhimõtted võimaldavad sotsiaalvaldkonna töötajal seista sotsiaalse õigluse eest, mitte teha oma abistamistööga kahju ning väärtustada nii kõiki inimesi kui ka nende inimõigusi.
Sotsiaalvaldkonna töötaja eetikakoodeks on koostatud, et toetada kõiki valdkonna töötajaid, sealhulgas hoolekandeasutuste töötajaid nende igapäevatöös. Lihtsalt öeldes on see väärtustel põhinev käitumisnormide kogum, mis aitab analüüsida eetilisi dilemmasid ja kujundada paremini klienditööd.
Toon välja mõned olulisemad eetikapõhimõtted, millest lähtuda klienditööd tehes:
- Inimväärikuse austamine ja kaitse – seisame selle eest, et iga inimene tunneks end ühiskonnas võrdväärse ja täisväärtusliku liikmena.
- Inimõiguste edendamine – toetame neid, kes ise ei suuda oma õiguste eest seista.
- Sotsiaalse õigluse edendamine – seisame kõige haavatavamas olukorras inimeste õiguste ja vajaduste eest. Arvestame iga inimese unikaalsusega.
- Sotsiaalse kaasatuse edendamine – tegeleme sellega, et inimeste esmavajadused oleksid täidetud ja igaüks saaks aktiivselt ja väärikalt igapäevaelus osaleda.
- Inimese terviklikkuse väärtustamine – toetame lähenemist, et inimene ja tema elukeskkond on tervik.
- Professionaalne ja usaldusväärne tegutsemine – tagame abi vastavalt vajadusele, kujundame meie elanikele usaldusväärse ja turvalise elukeskkonna. Kaasame inimesi tegevustesse ja ei kasuta ära oma võimupositsiooni ega usaldust.
Sotsiaavaldkonna spetsialistina tuleb eelkõige jääda inimeseks, teha oma tööd südamega ning mõelda sellele, kuidas on parim viis inimest abistada, et oleks tagatud abivajaja huvid.
Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioon korraldab kõikides piirkondades sel aastal eetikaseminare. Kui näete üleskutset, soovitan julgelt osaleda! Lõuna piirkonnas toimus selline seminar aprilli lõpus, kokkuvõtet näeb siit videost.
Praktilise sotsiaalvaldkonna töötaja eetikakoodeksi ja käsiraamatuga saab tutvuda Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni kodulehel: https://www.eswa.ee/eetika/
Simone Epro, teenuste arendusspetsialist