Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Anu loomalood: ämblikud

Anu loomalood: ämblikud

Võrguniidi tähtsus

Ämblike evolutsiooni käigus on võrguniidil otsustav tähtsus kõigis eluvaldkondades. See tagab liigi püsimise, toidu hankimise, sigimise, levimise ja ebasoodsate tingimuste üle elamise. Võrguniidist valmistatakse varjupaiku ja püügivahendeid. Selle abil toimub paaritumine, kootakse munakookon ja talvitumise kott. Võrguniidi otsas viiakse noorloomad ellu. Ämblik suhtleb ümbritseva maailmaga võrgendi kaudu.

Võrguniiti tootvad näärmed asuvad ämblikel tagakeha alaküljel. Näärmete sekreeti viivad välja tagakeha jäsemed. Väga liikuv on ka tagakeha ise. See on kõikidel ämblikel ühendatud pearindmikuga, peenikese sidevarrekesega. Pearindmik on kaetud ühtse tugeva kilbiga, mille eesotsas on tavaliselt neli paari silmi, kuigi leidub ka kuue- kuni kaheksasilmalisi isendeid. Lisaks on neil kamjad küünised ja ogaderead võrguniidi sidumiseks. Sellepärast ongi nad väga osavad mitmekesiste võrkude kudujad.

Mürginäärmed

Ämblikel on ka mürginäärmed, mis avanevad küünisjala lõpulülil ja kaitsevad neid kallaletungijate vastu. Mürginäärmed on kõige paremini arenenud võrku kuduvatel isenditel. Lõugtundlad on lühikesed, nendega surmab ämblik oma ohvri, lõikab katki võrguniidi ja kannab munakookonit. Ämblik pritsib oma saagile, mis on võrku sattunud, mürki, sest võitlus saagiga võiks muidu võrgu kiiresti kõlbmatuks muuta.

Võrgend ja kehaehitus

Võrgendit kasutavad ka mõned teised ämblikulaadsed, nagu ebaskorpionid ja võrgendlestad. Võrguniiti kasutatakse kogu elu vältel. Ämblike kehakuju on üsna ühesugune. Pearindmik on tavaliselt tagakehast väiksem, kuid tömp tagakeha munajas. Kõige väiksemad ämblikud on 0,8 mm ja kõige suuremad, linnutapikud, aga 11cm ning koos jalgadega kuni 20cm pikad. Tarantlid on keskmiselt 3,5 cm pikkused. Ühe Kaug- Ida ristämbliku tagakeha on Kreeka pähkli suurune.

Värvus

Värvus on ämblikel väga mitmekesine, eriti troopilistel liikidel. On nii eredaid, mitmevärvilisi ja keeruka mustriga ämblikke, kui ka tumedaid ning ilmetute vormidega isendeid.

Anu Unt Keila Kaare kodust

KUULA:

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!