Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Anu loomalood: hiidpanda

Anu loomalood: hiidpanda

Foto: Pixabay.com

See maailma kõige armsam loom kaalub üle saja kilo (75-163 kg), on pikkuselt 1,2-1,5 meetrit ja turjakõrguselt 75 cm. Tal on võimsad lõuad ja skalpellteravad küüned. Tema veetlus on teinud temast plakatipoisi ja Maailma Looduse Fondi saadiku võitluses ohustatud loomade eest.

Kuidas panda omale mustad silmad sai?

Hiidpanda must-valge värvimuster võidab inimeste südameid, kuid kuidas see aitab looduses ellu jääda, ei teata. Hiidpandal ei ole looduslikke vaenlasi. Arvatakse, et must neelab soojust ja valge peegeldab seda, aidates nii tal temperatuuri hoida. Hiinlastel on tema värvimustri kohta oma legend, mis räägib ajast, mil hiidpandad veel valged olid. Üks väike tüdruk sattus peale, kui panda ja leopard võitlesid. Tüdruk püüdis pandat päästa, kuid leopard pöördus ümber ja tappis tüdruku. Murest murtud hiidpanda kutsus kokku kõik maailma hiidpandad, et korraldada tüdrukule matused. Nagu hiidpandade matustel kombeks, kandsid nad kõik musta käepaela. Olles kurvad, hõõrusid nad oma pisarais silmi, võtsid lohutuseks enda ümbert käppadega kinni. Käepael andis värvi ja nii sattus must värv silmadele, seljale ja isegi kõrvadele. Mulle meeldib see teooria.

Mida pandad söövad?

Hiidpandal on vänderdav, varbaid sissepoole astuv laisk kõnnak. Ta võib ka puu otsa ronida, et maad kuulata, sissetungijate eest põgeneda ja ka tukastada seal. Ronides kaevab ta oma küüned puutüvesse, vinnates end nii üles. Nad on taimetoidulised, toitudes bambusvõrsetest, kuigi nende seedekulgla on loodud kõige söömiseks. Ka puuduvad neil sooleorganismid, mis aitaksid lõhustada tselluloosi. Teised taimetoitlased suudavad seedida 80% toidust, tema aga ainult 17%. Hiidpanda seedimine on kiire, eritades jäägid juba 5-13 tunniga, mis võimaldab neil õgida. Pole ebatavaline, et söövad 16 tunni jooksul 20 kg toitu. Nad säästavad oma kaloreid, hoides oma territooriumi väikese ja tiinuse lühikese.

Kuidas nad end puhastavad?

Hiidpandad puhastavad end esikäppadega, hõõrudes pead ja liikudes üle kõrvade koonuni välja. Nad sügavad end kõige nelja käpaga ja kuhu käpad ei ulatu, siis nühivad, hõõruvad end mõne pinna vastu, veeretavad end selili, kõhuli maas. Kuna nende pärakunäärmed eritavad lõhna, võivad need olla ka märgistamiseks. Korjavad meeleldi ka teiste lõhnu, hõõrudes end sageli mõne mättaga, püherdavad ka mudas. Võimalusel käivad ka meelsasti vees, kümmeldes jahutavad keha.

Looduses tukastavad hiidpandad 2-4 tunni kaupa, söömise vahel. Loomaaias on neil kindlad magamisajad. Isegi magades on nad nunnud, sättides oma hästi polsterdatud keha lõpututesse poosidesse. Rahva lemmikuks on tagajalad puu najal ja esikäpp silmadel.

Anu Unt Keila Kaare kodust

KUULA:

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!