Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Anu loomalood: merikotkas

Anu loomalood: merikotkas

Foto: Pixabay

Kotka liuglev lend on viinud paljusid sarnastele mõtetele – peaaegu kõik põlisrahvad uskusid, et kotkad on jumalatele ja jumalannadele sõnumiviijad.

Uurides kotkaste tiivaehitust, saame aru, miks nad suudavad saavutada selliseid taevasi kõrgusi. Nende sile, kahe meetrine tiiva siruulatus võimaldab saavutada suure kandvuse väikese pingutusega. Tiiva hoosulgede vahelisi pilusid õigesti reguleerides, võimaldavad need hoida ühtlast lennu trajektoori, täpselt manööverdada ja kandejõudu suurendada. Nii suudavad nad kanda ka rasket saaki. Nende keha on oma suuruse kohta kerge, tänu õhurikkale luustikule.

Keskmine merikotkas kaalub ainult viis kilo. Oma kerget kaalu ära kasutades otsivad nad sooje õhuvoole, mis tõusevad taevasse. Ühelt õhusambalt teisele liueldes, võivad kotkad läbida suuri vahemaid, tiibu peaaegu liigutamata. Kui kõrgel lendav kotkas silmab midagi söödavat, suudab ta kiiresti maanduda. Ta tõmbab tiivad kokku ja kihutab maa poole kiirusega 300 kilomeetrit tunnis, nagu püssikuul. Enne maandumist avab  ta uuesti tiivad, saba lehvikuna laiali, tekitades nii õhutakistust.

Kui kotkad lennul jahivad, siis liuglevad nad ringjalt, märgates väikest saaki ka rohkem kui kilomeetri kõrguselt. Saaki jahib ta kas kivikujuna oksal istudes, jälgides all olevat vett või maapinda, maapinnal kõndides, hiilides tihnikutes, või vees kahlates, tiibadega aerutades. Merikotka lemmiktoiduks on kala, aga tihti eelistab ta ise saagi püüdmisele raipesöömist või teiste saaki näpata. Ka jahivad nad kahepaikseid, roomajaid, linde ja pisiimetajaid. Oma saaki haarab ta jalgadega. Kui jalalihased kokku tõmbuvad, tungivad teravad küünised saagi kehasse, peatades selle hingamise ja purustades luud. Kotka varvaste vahel on karedad padjandid, mis aitavad saaki paigal hoida.

Merikotka kõver, terav ja avar nokk võimaldab tal neelata üsna suuri toidukamakaid. Kui toitu on külluses, siis kugistavad kotkad rohkem, säilitades osa toitu hilisemaks tarvitamiseks oma kehas. Kõril olevas söögitorulaiendis võib kotkas säilitada kuni kilo toitu. Järgmisel hommikul peale söömist võib näha kotkast osa toitu välja köhimas, need on tema saagi mitteseeduvad osad: karvad, suled ja kondid.

 

Anu Unt Keila Kaare Kodust

KUULA:

 

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!