Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Anu loomalood: valgevaalade käitumine

Anu loomalood: valgevaalade käitumine

Foto: Canva

Häälitsemine

Kui valgevaal vilistab, kiunub või piuksub, tõmbab ta lõualuu kohal asuvaid lihaseid ja liigutab laubal asuvat muna edasi-tagasi. Nende suurte hüüete repertuaari tõttu hakkasid iidsed meremehed neid mere kanaarilindudeks kutsuma.

Sõbralik käitumine

Sellest, et valgevaal on sõbralikus meeleolus, saab aru siis, kui vaadata nende laubal olevat muhku. Lõtv otsmikumuhk, mis asetseb tagapool, näitab, et loom on rahulik. Rahulolevana on ta silmapaistvalt mänguline. Loomaaia kaitstud seinte vahel võib tõenäoliselt näha üksteise tagaajamist ja teisi lemmikmänge. Üheskoos jahtimine on teine sõbraliku, tolerantse käitumise vorm, mille on muutnud võimalikuks tema rikkalik ja suhtlusvarmas sotsiaalne elu.

Ohtlik käitumine

Ärritunud valgevaala tunneb ära pundunud otsmikumuhu järgi, mis eendub laubalt kaugele. Kui otsmikumuhk hakkab ette-taha liikuma, ei pruugi ta olla veel ärritunud, ta võib ka ainult häälitseda. Vastase ähvardamise ajal, ajab ta suu ammuli, et näidata oma tömpi hammaste rida. Kui vastane ei näita mingit allaandmise märki, võib ta võimsa sabaga hoogu andes söösta teda avatud suuga taga ajama ja lõugu kokku laksatades üksteise vastu, heliga, mis ütleb “mul ei ole nalja tuju”. Nad võivad ka saba või kehaga vastu veepinda lüüa. Loomaaias on nii mõnigi talitaja märjaks kastetud, kui on toiduämbriga pisut hiljaks jäänud.

Hammustamine

Kui miski muu enam ei aita, võivad valgevaalad kasutusele võtta hammustamise. Kuna hambad on üsna tömbid, annab see sõnumi edasi ilma verevalamiseta. Kuna aga nahk on pehme ja õrn, jäävad siiski kraapimisjäljed, 2-3 kaupa jooksvad paralleelsed vöödid.

Pulmamäng ja paaritumine

Pulmamängus võib täheldada ohtralt tagaajamist, ninaga puudutamist, lõugade laksutamist, asendite võtmist. Isane kimbutab emast, teda taga ajades, justkui ähvardaks. Emane võib isast ahvatledes teda mitu korda minema ajada. Ta keerab end ühele küljele, üks uim veest väljas ning välgutab isase poole oma kõhualust või hõõrub seda tema vastu, kuni isase reaktsioon on ilmne. Nad paarituvad alaküljed koos ja siis lähevad lahku.

Poegimine

Tiinus kestab 14-15 kuud, siis emane lahkub tavaliselt karja hulgast, et poegida. Ta lubab ainult ühel mittesigival emasel end saata. Kas need loomad ema kuidagi aitavad, on jäänud mõistatuseks. Mis puutub ema-poja sidemetesse, siis need on valgevaalal tugevad. Kui vastsündinud pojal on hingamisraskusi, siis keerab ema end küljele ja tõstab ta oma lapiku sabaga pinnale. Kui poeg juhtub surema, siis püüab ema teda korduvalt ellu äratada või lükkab teda lihtsalt enda ees. Hiljem võib ta oma kiindumust välja näidata puunoti peal.

Anu Unt, Keila Kaare kodu

 

KUULA:

 

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!