Männimäe praktikandid
Õpime täies koosseisus Viljandi Kutseõppekeskuses. Seekord on meie sooviks omandada köögiabilise kutse. Selgemalt öeldes saavad meist tublid abilised köögis, kes koorivad, hakivad, tükeldavad ja koristavad. Segame ka, aga mitte kokka, vaid ikka seda mis parajasti pajas. Koolipäevad on kolmapäevad ja sel aastal on koolipäevad ka poole pikemad, ehk siis koju jõuame üsna õhtul. Lisaks on selle õppeprojekti eripäraks õppepraktika ettevõttes. Kokku tuleb õpilastel läbida 260 tundi õppepraktikat.
Meie kolm õpilast Peep, Alar ja Mirje on oma õppepraktikaga juba alustanud ja saavad oma praktikatunnid teha Viljandi Kutseõppekeskuse suurköögis. Peep ja Alar on suurköögiga ka varem kokku puutunud ja olnud abiks kooli köögis lihtsamate töödega. Mirjele on suurköögi kogemus esmakordne.
Kuidas meie praktikantide päev siis välja näeb?
Alari ja Peebu põhitöö on Viljandi Hea Hoo töökeskuses, praktika tõttu töölt puudutud tunnid tuleb hiljem järgi teha.
Mirje alustab oma päeva varavalges. Kell 6:30 on Mirje Jakobsoni koolis koristamas. Mirje töötab avalikul tööturul ja tema igapäevane töö on kooliruumide koristamine. Koolis kõik puhtaks teinud jõuab Mirje veel kodust läbi põigata ja juba läheb buss Vana-Võidu suunas.
Kooli jõudnud sätivad Alar, Peep ja Mirje endale põlled ja maskid ette ning mütsikesed pähe, kõik peab olema väga puhas! Kell 9 läheb tööks.
Tublide koolikokkade juhendamisel valmistatakse õpilastele ja ka kõigile teistele, kel kõht tühi, maitsev lõunasöök. Potid on nii suured, et poe või sisse, köögivilju mahub sinna palju ja kõik see tuleb koorida ja tükeldada. Köögis on väga palav ja väga kiire, peab olema tähelepanelik ja ettevaatlik. Lõunaks täitub söögisaal õpilastega ja tekib tohutul hulgal kandikuid ja nõusid, mis tuleb kiirelt ära pesta. Mirje, Alar ja Peep on ametis kõikide nende nõude pesemisega.
Mirje, Peep ja Alar jõuavad koju umbes kella nelja paiku. Enne kui ennast mugavalt saab tunda tuleb veel põll ära pesta, sest hommikul seda jälle vaja.
Praktika toimub vastavalt eelnevale kokkuleppele ja umbes kolmel päeval nädalas.
Männimäe kogemuse aitas kirja panna tegevusjuhendaja Tiina Jams.
KUULA: