Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Õpime Valga Kutseõppekeskuses

Õpime Valga Kutseõppekeskuses

 Tartu klienditöö juht Liis Siilbek kirjutab, kuidas on läheb õppimine Valga Kutseõppekeskuses.

Olen tänulik Valga Kutseõppekeskuse Fredy Lumile ja Kaidi Loosile, et ühiselt sai alustatud kutseõppevaliku ainega elanikele, kes hetkel ei õpi ega tööta.

Tegevusjuhendaja Lii käis koos elanikega vaatamas nii kutsevaliku õpet kui ka eluolu peale õppetööd, lisaks toetas ka esimesel korral ühikasse jõudmist. Koolis näidatakse erinevaid erialaseid oskuseid, mida saab kasutada ka igapäevaelu sarnastes olukordades. Mulle meeldib, et elanikud saavad õppetöö edukaks läbimiseks kasutada oma tugevusi ja tuge ka meie tegevusjuhendajate käest. Ma näen, kuidas iganädalaselt paraneb ka meie elanike eneseväljendus, mida kinnitab ka koolipoolne tagasiside.

Alguses on ikka raske muutustega toimet tulla, sest kõik on uus, kuid me harjusime. Kool on taganud elanikele toetuse kursusejuhendaja Kaidi Loosi ja sotsiaalpedagoog Janika Ploom kaudu, kelle juurde saab alati pöörduda. Nii olemegi ühiselt saanud lahendada kõik takistused, mis esimesel kuul ette on tulnud.

Käisin ka ise klienditöö juhina vaatamas, kuidas meie elanikel läheb õppetöös osalemine. Mul on ääretult meeldiv näha, kuidas õpetajad nägid õppijate tugevusi ja otsivad lahendusi õpilaste takistustega toimetulekuks koolikeskkonnas, sh ühika ruumides.

Mulle meeldis näha rõõmsaid õppureid ning avatuid inimesi arutlemas teises keskkonnas. Soovitan julgelt antud eriala, et saada selgust, millised võimalused meil on ning kuidas seda endale võimaldada.

 

Tartu elanike kogemused

Tartust õpivad koolis Janek ja Rita Mõisavahe üksusest, Jarmo Kaunase ning Rainer Anne kodust. Mis on nende jaoks selle ajaga muutunud ja kas oli midagi, mida kardeti?

Janek: Tunnid on pikemad ning materjali tuleb palju juurde. Ma enda puhul märkan, et aine, mida nad õpetavad, on hästi vajalik mulle. Ma ei saanud peale taastusravi kohe tööle tagasi minna ning ei soovinud ka koju jääda istuma. Mulle meeldib ennast arendada ja täiendada. Mul oli algul hirm õpetajate ees ja ka ei osanud leida klassiruumide üles, kuid nüüd saan sellega hakkama. Olen tänulik, et hirm minust võitu ei saanud. Mul tekkis koolis käies mure, et ei saanud lõunasööki kandikule võtta. Rääkisin oma murest Kaidile ja nüüd aitavad mind õpetajad lõunasöögi ajal ja vahel ka teised õpilased. Olen leidnud endale hästi palju sõpru, kellega suhtlen igapäevaselt.

Rita: Mul hirmu ei olnud, aga väike ärevus oli küll sees, kui sain teada, et saan minna kooli. Enne kooli tegelesin käsitööga Koduhoolduses (OÜ Koduhooldus pakub pikaajalist kaitstud tööd). Ma tahtsin väga kooli saada, isegi õppisin koos teiste Mõisavahe elanikega tähti ja numbreid, sh lugemist. Mul on siia hea käia ning soovin ka edaspidi õppida.

Rainer: Ma olen palju uusi sõpru saanud. Ma olen palju targemaks saanud, saan teha asju, mida varem ei ole teinud. Klienditöö juht küsis, mida ma oma eluga edasi teen – siis otsustasin minna kooli. Mulle endal meeldib vabal ajal käia jõusaalis.

Jarmo: Mulle meeldib kokanduse tund ja puutund. Mulle meeldib autoremontimine, aga ma ei ole kunagi autosid remontinud. Kui ma lõpetan kooli ära, siis ma mõtlen, et lähen edasi õppima. Ma ei ole endas kindel ja see on alles algus. Tegevusjuhendaja aitab mul õppida, ma ei saa kõigest aru koolis.

 

Tõrva Kodu elanike muljed aitas kirja panna tegevusjuhendaja Virge Schütz

Kooli minemise otsus ei tulnud neil kergelt, mõtlemist oli oma nädala jagu ja eks esimene päev oli natuke hirmutav. Esimeses tunnis juba avaneti ja kui veel õpilaspilet kätte anti… oh seda uhkust (olin esimesel päeval tõrvakatega kaasas).

Tõrvast käiakse kooli igapäevaselt bussiga. Bussijaama on vaja kõndida umbes 1,5 km ja siis bussiga sõita 28 km. Et bussi peale jõuda, lahkutakse kodust juba 07.05 ja äratus on kell 06.00.

Rene tegeles enne kooli Hea Hoog lepinguga keraamikaga. Talle meeldis käia palju raamatukogus, kuna seal sai ka arvutisse. Koolis meeldib väga käia, olgugi, et õhtuks on väsinud. Koolis on ta leidnud endale uusi sõpru, meeldivad kõik õpetajad, sest nad on NII toredad. Rene ootab kokanduse tunde, et õpetajatele tänutäheks ise kook küpsetada. Rene ise ütleb, et tänu koolile on ta suhtlemisel julgem ja tahtejõudu on rohkem.

Kairi tegi samuti Hea Hoos töid. Õmbles voodipesu ja kudus pulkadel vaipu. Kairil on natuke raskusi hommikuse ärkamisega, aga Rene on nii tubli ja ajab Kairi õigel ajal üles. Koolis meeldivad klassikaaslased ja õpetajad. Natuke on raskusi räägitu meeldejätmisega ja sellepärast kordab Kairi ka kodus õpitut. Koolis on ta saanud juurde eneseusku ja tunneb, et kellelgi pole tema vastu midagi.

Kajal oli samuti SAHHis tööd, õmbles voodipesu, põllesid, pesukotte. Igapäevaselt aitas ta toiduvalmistamisel, saab iseseisvalt toitude valmistamisega hakkama. Kaja oli esimese hooga kooli vastu, aga mõned päevad mõtles ja siis tuli rõõmsalt, et ma otsustasin ikka minna. Kaja ärkab ise ja valmistab endale hommikusöögi. Koolis on ta väga kohusetundlik ja sellepärast vahel natuke häirib, kui keegi õpetajale vahele segab. Kaja tahab kindlasti veel õppima minna ja kunagi töötada abikokana. Ta On enda üle uhke ja saab aru, et on hakanud ka endale rohkem mõtlema.

Minu nägemus praegu koolilastest on, et nad on tõesti julgemad, suhtlevad vabamalt ja muidugi on nad enda üle uhked.

 

Valga Kutseõppekeskuse õppimisvõimalustega saad tutvuda www.vkok.ee. Grupi kokkusaamisel algab õppetöö juba jaanuaris 2022.

 

KUULA: 

 

 

 

 

 

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!