Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Pidupäevakringel

Pidupäevakringel

Tõrva Kodus oli pagaripraktikal Astangu õppekeskuses pagariks õppiv Mattias. Nii valmisid meil kolme nädala jooksul iga päev erinevad värsked saiakesed ja plaadikoogid. Mattiase tegevus oli meie kodu klientidele tugevaks motivaatoriks ja nii soovisid nad saiategemisel ka ise osaleda ning mõnelgi neist mõlgub nüüd mõttes Astangule õppima minna.

Seekordses videos näitame teile, kuidas me ühiselt pühadekringlit küpsetasime.

Pühadekringel

Kui hakkad kodus kringlit tegema, siis pead arvestama sellega, et kringli retseptis on palju parendusaineid (rasvained, muna) ja seega tuleb valmistada taigen eelkergitusega.

Kergita rätikuga kaetud tainast soojas kohas. Väldi tuuletõmmet ja temperatuuri järske muutusi!

Pärmi kulub ühe kilo jahu kohta 30–80 g või ühe liitri taignavedeliku kohta 80–150 g. Kasuta võimalikult värsket pärmi. Pärm ei tohi otseselt kokku puutuda suhkru ega soolaga, seepärast tuleb see enne taignasse lisamist lahustada eraldi väheses soojas vees. Rammusamad taignad vajavad rohkem pärmi, lahjemad vähem. Kuna rasvained takistavad pärmseente kiiret arengut ja taigna kerkimist, siis tuleb rasvaine taignasse lisada viimasena.

Soojenda taignavedelik 37°C. Ka kõik teised taignakomponendid peavad olema toasoojad! Kuivpärmi puhul peaks taignavedelik olema pisut soojem.

Lisa jahu alati sõelutult. Sellega viid taignasse õhku, mis kiirendab kerkimist ning eemaldab kõrvalised lisandid ja jahutombud.

Eelkergitusega taigen

Eelkergitusega taigna puhul sega alguses osast taignavedelikust ja jahust hapukoore paksune eeltaigen ja pane see kaetult sooja kohta kerkima. Eelkergituse valmidust määra silma järgi, st et siis kui taigen hakkab alla vajuma, lisa ülejäänud vedelik, jahu ning lõpuks rasvaine, lisandid ja maitseained. Lase taignal uuesti kerkida ja sõtku seda paar korda alla. Enne kringli vormimist hõõru taigna seest õhumullid välja, siis rulli ning kata taignaleht või, suhkru ja kaneeli seguga. Vormi kringel ning lase sellel kinnikaetult veel enne ahju panekut eelkerkida 30-40 minutit, määri pealt munamäärdega, mis on valmistatud lahti klopitud munast ja veest vahekorras 3:1. Seejärel pane kringel ahju ning küpseta 190-200°C juures.

Vähe kerkinud toode vajab veidi madalamat temperatuuri, üle kerkinud aga kõrgemat kuumust! Küpsenud kringel ei kõrveta kätt. Ka võid küpsust kontrollida tiku või vardaga – kui proovitiku külge ei jää taignaosaksesi, siis on see küps, kui aga jääb, siis tuleb veel vähemalt viis minutit edasi küpsetada. Ka sõrmega tootele surudes saad otsustada valmiduse üle. Nii on küpsenud kringel vetruv ning sellele sõrmega surudes tõuseb see pärast vajutamist kohe algsesse kõrgusesse tagasi. Samuti saad heli järgi küpsusastet kontrollida: kui koputada küpsetise alumisele koorikule, siis peab kostuma spetsiifiline kume heli.

Ahjust välja võetud kringel aseta lauale või vaagnale ja kata puhta rätikuga. Kringli võid katta tuhksuhkru või šokolaadivaabaga ja kaunistada nonparellide või strösselitega.

Eelkergitusega pärmitaigna retsept

Jahu 560g
Suhkur 100g
Või 75g
Muna 1tk
Sool 8g
Pärm 30g
Vanilje 1g
Piim või vesi 200g

 

Head küpsetamist!

 

Virve Karu, Tõrva Kodu toitlustusteenindaja

 

KUULA:

 

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!