Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Vaimne tervis

Vaimne tervis

Pilt: Peaasi.ee

Kui me räägime tervisest, siis pahatihti peame silmas vaid füüsilist tervist ja kipume unustama, et sama oluline ja kehalise heaoluga tihedalt seotud on meie vaimne tervis. Viirusehirmus peseme küll hoolikamalt käsi, kanname maski ja hoiame distantsi, kuid psühhohügieen, stressifaktorid ja depressiooni põhjustajad oleme oma tähelepanus kahjuks tahaplaanile jätnud. Arvud aga ütlevad, et tänapäeva lääne ühiskonnas  on meditsiinisüsteemi kõige enam ressurssi nõudvad valdkonnad depressioon ja ärevushäired! Üha kiirenev elutempo dikteerib meile ööpäeva jooksul järjest enam probleeme, mille lahendamine tõrjub tähelepanust välja vaimse tervise aspektid. Levinud arusaamade kohaselt mõjutavad  kõige enam meie vaimset tervist viis tegurit: liikumine, puhkus ja uni, tasakaalustatud toitumine, suhtlemine ja positiivsed emotsioonid.

On teada, et tänapäeval teevad väga suure osa töödest ära masinad. Autod ja ühistransport viivad meid mugavalt ühest kohast teise. Uuringud on näidanud, et vaid viiendik lastest liigub ja liigutab end piisavalt. Ka täiskasvanute osas pole olukord parem. Terves kehas terve vaim on aga juba igivana tõde.

Kui meil on palju soove, kulub nende teoks tegemisele ka palju aega ja energiat. Seetõttu jääb liiga vähe aega piisavale puhkusele ja unele. Õige puhkamine ja uni viivad meie ajust ja kehast välja sinna kuhjunud laguproduktid ja taastavad töövõime. Liialt hiline teleri või arvuti ekraani ees olemine pidurdab uinumist, mistõttu kipub nappima kosutavaid unetunde.

Tasakaalustatud toitumine sisaldab õiges vahekorras valke, rasvu, süsivesikuid. Toidus peab olema optimaalne kogus vitamiine, mineraale, kiudaineid. Oluline on süüa rohkesti puu- ja juurvilju, vältida liialdamist lihaga, pigem eelistada kala ja oomega-3 sisaldusega õli. Tähelepanu tuleks pöörata ka söödava toidu kogusele.

Inimene on oma loomult sotsiaalne olend. Seetõttu on meile väga olulised suhted teiste inimestega. Suhtlemise puudusest võivad tekkida psühhiaatrilised häired ja ka tõsised haigused. Head suhted ja tihe suhtlemine lähedaste ja tuttavatega vabastavad meid pingetest ja aitavad lisada elule värvi.

Positiivsed emotsioonid on väga vajalikud meie vaimse tervise ja heaolutunde kindlustamisel. Rõõmus meel ja optimistlik ellusuhtumine on see, mis aitavad meid nii eluraskuste kui ka kehaliste vaevustega toime tulekul.

Kõik need vaimse tervise vitamiinid ei nõua meilt erilisi rahalisi ressursse küll aga teatud pingutusi ja distsipliini. Kui me suudame enesele tagada kõigi viie vitamiini piisava hulga, võime suure tõenäosusega olla kindlad, et oleme teinud suure sammu oma vaimse tervise suunas.

Vaimse tervise vitamiini testi saad teha Peaasi.ee lehel.

 

Loo autor on anonüümseks jääda soovinud klient Tartust

 

KUULA: 

 

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!