Pärnu minilaulupidu tõi kokku üle 200 inimese
Pärnu Rääma kodu õuel kõlas hiljuti eriline muusika – Tartu Ülikooli Pärnu kolledži tudengid korraldasid oma praktika raames erivajadustega inimeste minilaulupeo. See polnud lihtsalt muusikaüritus, vaid aeg, mis tõi rõõmu ja kogukonnatunnet kõigile. Tuttavad laulud, mida esitasid nii meie elanikud, töötajad kui külalised panid hinge helisema ja võlusid välja ka sooja päikese. Ühtsuse tunne oli võimas!
Kodu õues marssis uhkes rongkäigus kokku 13 koori – Pärnu kodude elanikud, meie Rapla, Vändra ja Uuemõisa kodudest külalised ning lisaks Pärnu Päikese Kooli, Amanita, Tori Sotsiaalmaja, Pärnu Sotsiaalkeskuse Helin ja Pärnu Sotsiaalkeskuse laulud.
Kokku kõlas Olavi Kõrre ja tema juhitud bändi Kollane Maja saatel kümmekond lugu ning Marko Sassjan pani osalejad ka tantsima. Peo lõpus astus üllatusesinejana üles Tommy Cash ehk vahva Pärnu Päikese Kooli õpilane, kelle esitatud “Espresso Machiato” pani kõik kaasa tantsima.
Vabatahtlikena tulid appi nii Naiskodukaitse Pärnumaa ringkond, Are Tuletõrje vabatahtlikud päästjad kui Eesti Punase Risti Pärnumaa Selts, peo helindamisega tegeles Tetech. Koduköök küpsetas pidulistele maitsva kringli ja Premia kostitas külma maiusega. Kohapeal sai tutvust teha ka Hea Hoog toodetega.
Soov olla nähtav
Meie soov on olla nähtav ja aktiivne osa kogukonnast, mitte jääda kõrvale. Kahjuks jääb erivajadustega inimene ühiskonnas sageli varjupoolele, kuigi ta väärib õigust osaleda ja olla kaasatud. Seepärast tundsime, et minilaulupidu oli rohkem kui lihtsalt muusikaüritus – see edastas kogukonnale selge sõnumi: me oleme olemas, meil on oma hääl ja me tahame seda jagada.
Me ei soovi olla lihtsalt hoolekandeasutus, mida eemalt piilutakse ja mille kohta inimestel on omad eelarvamused. Me tahame olla osa elavast, avatud ja hoolivast kogukonnast, kus igal inimesel, sõltumata oma eripäradest, on oma koht ja tähendus.
Kogukonnaelus osalemine toetab taastumist
Kogukonnaelus osalemine on meie elanikele väga oluline – see pole pelgalt sotsiaalne tegevus, vaid ka osa nende taastumise teekonnast. Erivajadustega inimesed puutuvad tihti kokku tõrjutusega, mis võib avalduda mitmel moel: hirm osaleda avalikel üritustel, piiratud juurdepääs kultuuri- ja meelelahutusvõimalustele või madal enesehinnang, mis tuleneb ühiskonnas juurdunud stereotüüpidest.
Iga esinemine või koostegemine – olgu selleks laulmine, tantsimine või muud ühised tegevused – annab meie elanikele võimaluse murda neid barjääre ja tunda sidet teistega. Sellised hetked tugevdavad eneseusku ja julgustavad avatumalt suhtlema. Näiteks kui meie elanikud saavad aplausi oma esinemise eest või tunnevad, et nad on oodatud ja hinnatud, on see suur samm enesekindlama ja aktiivsema elu suunas.
Kaasav kogukond sünnib teadliku tegutsemise kaudu
On äärmiselt oluline töötada selle nimel, et erivajadustega inimesed saaksid ilma sildistamise ja piiranguteta osaleda kogukonna tegemistes. See aitab vähendada stigmat ning edendab arusaamist ja aktsepteerimist. Üheskoos saame luua kaasavama ja mõistvama ühiskonna, kus igaühel on võimalus ja väärtus.
Laulupidu, mis ühendas ja kõnetas
Minilaulupidu Rääma kodus oli liigutav ja tähenduslik sündmus, eelkõige just meie enda kodu elanike ja tööpere jaoks. See näitas, et muusika ühendab inimesi ja lõhub piire. See on ehe näide sellest, kuidas kaasav kogukonnatöö annab erivajadustega inimestele võimaluse olla nähtavad, kuulda võetud ja hinnatud.
Meie väike panus hooliva ja ühtehoidva kogukonna loomisse andis inimestele võimaluse osaleda, väljendada end ja tunda end väärtuslikuna. Loodame, et sellised algatused innustavad ka teisi astuma samme avatud, hooliva ja eelarvamuste vaba ühiskonna suunas – ühiskonna, kus igaühel, olenemata oma eripäradest, on oma koht, väärtus ja võimalus kuuluda.
Kairi Lume, Lääne tiimijuht










