Alates 1. veebruarist teevad kõigi meie peremajade elanikud ise süüa
Eelmisel, 2017. aastal tegeles meie ettevõte üsna palju toitlustamise teemaga. Seni toimus meie toitlustamine nii, et suurtes, ühiselamu tüüpi kodudes valmistasid elanikele toitu sealsed kokad. Needsamad kokad valmistasid söögid ka meie 11 pereküla lõuna- ja õhtusöögi tarbeks, hommikusöögi valmistasid perekülade elanikud koos tegevusjuhendajatega ise. Kogukonnas elamise üksuste elanikud aga valmistavad, nii nagu me kõik oma kodudeski, kõik toidukorrad ise.
Oleme oma igapäevatöös sageli näinud, et kui inimestele võimalus anda ja neid juhendada, saavad nad hakkama paljude asjadega, mida varasemalt elus pole lihtsalt vajadust proovida olnud. Mõtlesime, et söögitegemine on ju üks põhilistest oskustest, mida inimesel elus vaja läheb. Miks siis mitte seda ka meie peremajade elanikele õpetada? Mõeldud – tehtud! Nii lükkasimegi aasta alguses käima projeti, mille eesmärgiks oli tegutseda nii, et aastal 2018. saaksid kõik meie peremajad ise toiduvalmistamisega hakkama.
Projekt käivitus märtsis. Esimesena võttis mai keskel pilootprojekti korras uue toitlustuskorra üle Türi Kodu. Tänu neile saime teada, et selline toiduvalmistamise viis täitsa toimib! Järgmisena liitus projektiga suve keskel Viljandi Näituse Kodu. Ka neil asi toimis! Seejärel võtsime augustis asja juba tõsisemalt ette. Novembri lõpus läks isetoitlustamisele Kodijärve Kodu ning projekti lõpetas Tõrva Kodu, kes hakkas ise toitu valmistama alates eelmise nädala reedest, 1. veebruarist. Enamus perekülad alustasid isetoitlustamisega eelmise aasta detsembris.
Perekülasse värbasime 30 elaniku kohta ühe toitlustusteenindaja – seega enamusse pereküladesse kaks. Pereküla ühe maja abiruumist tegime toidulao, mille sisustasime tööpindade, riiulite ja suure sügavkülmaga. Maja köökidesse soetasime vajaminevaid vahendeid (potid, panid, kulbid jne), suure külmkapi, induktsioonpliidi ning veel mõningaid köögi elektriseadmeid, mis toidu valmistamisel abiks on.
Vajalikud toiduained tellib ja saadab perekülasse kohale ostujuht. Toiduained jagab ja toidu valmistamist juhendab kohapeal toitlustusteenindaja. Toidud valmivad elanike, tegevusjuhendajate ja toitlustusteenindaja koostöös. Abimaterjalideks toidu valmistamisel on meie ettevõtte ühine menüü, retseptid, kokaraamat ja muidugi tublid toitlustusteenindajad.
Täna saame rõõmuga öelda, et kõik läks suures plaanis nagu planeeritud ning alates 1. veebruarist valmistavad kõik perekülad omale ise toitu! Kuuldavasti on toidud väga maitsvad ning elanikud toidutegemisest suures vaimustuses. Näiteks Viljandi Näituse Kodus käib kartulite koorimine suisa “kes ees, see mees” korras – kooridasoovijaid on rohkem kui toidu ettevalmistamiseks abi vaja läheks – nii jagub koorimismaterjali vaid kiirematele. 🙂
Et selline väga omanäoline ja uudne projekt nii hästi õnnestus, on väga oluline osa kõigil asjaosalistel – eelkõige meie peremajade elanikel, tegevusjuhendajatel, toitlustusteenindajatel, peakokkadel ja kodu juhtidel.