Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Autistidega kogukonnas: mida saab teha?

Autistidega kogukonnas: mida saab teha?

Iga inimene on oma olemuselt ainulaadne ja eriliste võimetega, kuid mõnel inimesel, nagu näiteks autistidel, on maailmaga suhtlemine teistsugune. See ei tähenda, et nende panus ühiskonda oleks vähem oluline. Praeguses kogukonnas, kus erinevust nähakse rikastavana, saavad ka autistid tunda end väärtusliku ja kaasatuna. Tapa Kodu üldine eesmärk on pakkuda elanikele võimalikult tavapärast elu ja harjuda kogukonnaga.

Tapa Kodu 3. majas on omale kodu leidnud kuus autistlikku noormeest, kes kõik tulid meile kaks aastat tagasi kinniselt teenuselt. Sisseelamine ja harjumine uue keskkonna ning töötajatega võttis omajagu aega ja igav meil ei olnud. Nüüdseks tunnevad noormehed ennast juba üsna turvaliselt ja on tekkinud ka usaldus töötajate vastu. Vastastikune usaldus on tähtis – kui elanik usaldab töötajat ja teab, et ükskõik mis, aga tal on tugi ja abi kohe olemas, siis on ta rahulikum ning teda saab kaasata paljudesse tegevustesse ja ettevõtmistesse.

Kuidas on võimalik autistlike noormeestega kogukonda minna?

Kogemusi jagab autistide maja tegevusjuhendaja Aita Griffel.

Minul on võtnud see aega üle aasta. Hakkasin alguses tavapärase kodu ümbruses jalutamise asemel elanikega vaiksel ajal Tapa linna vahel käima. Järgmiseks tuli mõte minna nendega poodi, aga ikka tasa ja targu – esialgu ootasid nad teise töötajaga õues, siis võtsin ükshaaval neid poodi kaasa, praeguseks võin üksi 2-3 elanikuga poodi minna. Noormehed käituvad kenasti ja pahandust pole veel teinud, kogukond on meid hästi vastu võtnud. Poes käimised andsid mulle kindlustunnet, et sammuke edasi astuda ja nüüdseks olen käinud elanikega ka kohvikus koogi ja pirukaga maiustamas.

Rannas käimised. Elanikega veekogu (Valgejõgi) esimene kogemus oli ainult natuke varvastega vees sulistamine. Noormehed olid sellestki tegevusest rõõmsad. Mind mõte maha ei jätnud ja võtsin omale eesmärgi elanikega kindlasti rannas ära käia, et nad saaksid vette minna ja päikese käes mõnuleda. Lõpuks tuligi hea võimalus – ilus ilm, tore toetav töökaaslane, kes oli kohe nõus kaasa tulema, noormehed rõõmsas tujus ja vaba auto, millega minna. Kuna meie noormeestele meeldib autoga sõita, siis tuldi hea meelega kaasa. Rannas olemist ja vees sulistamist nauditi täiel rinnal, vaatamata sellele, et seal oli rahvast päris palju. Muidugi käib rannamõnude juurde ka jäätise söömine.

Kogukonna ühisüritused. Tapa linnapäevad. Tuli mõte, et vöiks noormeestega paaril üritusel osaleda. Valisin välja vanade autode paraadi ja “Suurte tüdrukute” kontserdi kuna need sobisid ajaliselt kõige paremini. Elanike valik, kellega minna, polnud keeruline, sest minu selle päeva noormeestest üks on talus kasvanud ja erinevaid masinaid näinud, teisele meeldib aga muusika ja ta ise laulab tihti. Mõeldud, tehtud. Hommiku poole Kaleviga autosid vaatama ja poodi maiustusi ostma. Peale lõunat Otiga kontserdile. Mõlemad poisid nautisid oma üritusi ja seekord polnud vähematki märki, et neid suur rahvahulk segaks.

Näpunäited kogukonnas liikumisel

Autisti kogukonnas liikumise juhendamisel on oluline olla selge, kannatlik ja toetav. Rutiinide kasutamine, visuaalsed abivahendid ja sensoorse tundlikkuse arvestamine aitavad luua turvalise ja stressivaba liikumiskeskkonna. Võttes arvesse iga autisti individuaalseid vajadusi ja pakkudes rahulikku tuge, saab aidata neil edukalt kogukonnas liikuda ning suurendada nende iseseisvust ja enesekindlust.

  1. Selged ja konkreetsed juhised

Autistid võivad vajada selgeid ja täpseid juhiseid, et aru saada, mida neilt oodatakse. Vältige abstraktseid või keerulisi juhiseid. Näiteks selle asemel, et öelda “Lähme sinna,” öelge konkreetselt: “Kõnni otse edasi ja pööra vasakule.” Samuti on hea juhendada samm-sammult, et vähendada ülekoormust ja selgust säilitada.

  • Rutiinid ja eelnevad ettevalmistused

Autistid tunnevad end turvalisemalt, kui neil on teada rutiin ja päevakava (piktod). Kui võimalik, tehke liikumise teekond ja eesmärgid eelnevalt selgeks. Näiteks võib planeerida konkreetse tee, mida korduvalt kasutada, et see muutuks tuttavaks ja turvaliseks. 

  • Sensoorse ülekoormuse vältimine

Autistid võivad olla tundlikud erinevate sensoorsete stiimulite suhtes, nagu valjud helid, eredad tuled või suured rahvahulgad. Kui liigute kogukonnas, arvestage nende võimalikku sensoorset tundlikkust ja vältige keskkondi, mis võivad olla ülekoormavad. Võimaluse korral vali rahulikumad ja vaiksemad teerajad, üritused. Samuti võiks vajadusel pakkuda helikindlaid kõrvaklappe või päikeseprille.

  • Rahulik ja kannatlik lähenemine

Oluline on hoida rahulikku ja kannatlikku tooni. Kui autist ei saa kohe juhistest aru või tekib segadus, ärge kiirustage ega tõstke häält. Anna piisavalt aega kohanemiseks ja rahunemiseks. Kui autist tunneb end liiga ülekoormatuna, võib paus või aeglane tempo aidata tal olukorraga paremini toime tulla.

  • Positiivne tagasiside

Positiivne tagasiside aitab kinnistada autistile, et ta on õigel teel ja tegutseb õigesti. Kiitke või andke märku, kui ta liigub õiges suunas või täidab juhised edukalt.

Autistide kaasamine kogukonda on vastastikune õppeprotsess. Kogukond õpib, kuidas olla avatud ja mõistev erinevuste suhtes ning autistid saavad võimaluse arendada oma oskusi ja potentsiaali turvalises ja toetavas keskkonnas. Kogukond, mis toetab ja kaasab kõiki oma liikmeid, on tugev ja ühtehoidev. Ning kui anname autistidele võimaluse olla nähtavad ja väärtustatud, rikastame ka iseenda elu.  

„Võimalik on palju rohkem saavutada ka osalemisel kogukonnas, kui seda südamest ise soovid, sul on toetavad kolleegid, hea koostöö ja oma elanike rohkem usaldad,“ võtab Aita Griffel kogemused kokku.

Lõpetuseks soovin  südamest tänada autistide maja meeskonda ja meie metoodik Leila Lindsalu kahe aasta jooksul tehtud töö eest! Teie pühendumus, koostöö ja positiivne hoiak on olnud hindamatud, ning tänu sellele suutsime peaaegu kõik keerulised ülesanded edukalt täita.Igaühe töö mängis suurt rolli meie ühise eesmärgi saavutamisel ja loodan, et jätkame meeskonnas samasuguse särava energiaga ka tulevikus.

Sandra Tänavots, Tapa Kodu tiimijuht


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!