Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Avati psüühilisele erivajadusele pühendatud näitus „Eriline on tavaline“

Avati psüühilisele erivajadusele pühendatud näitus „Eriline on tavaline“

Täna avati Tallinnas Fotografiska galeriis näitus „Eriline on tavaline“, kus kolm kunstnikku kujutavad psüühilise erivajadusega modellide tavalist ja samas erilist elu. Näituse eesmärk on murda ühiskonnas kehtivaid müüte ja näidata, et kõik inimesed on tavalised, kuid samas eriliste annete ning haavatavustega.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo meenutas avamisel, et kui ta sotsiaalvaldkonnas pea 30 aastat tagasi alustas, nägi ta palju asutusi, kus psüühilise erivajadusega inimesed tol ajal elasid. „Praegu selliseid suuri kohti enam praktiliselt ei ole. Me oleme enda silmad avanud ja kõrvad lukust lahti teinud, kuid oleme sellel teel alles alguses. Sotsiaalministeeriumi tellitud uuring näitas, et 70% inimestest sooviks psüühilistest erivajadustest rohkem teada,“ lausus Riisalo.

Portreefotode autor Julia sõnul oleme kõik oma elu jooksul mingil määral vaimsete raskustega võidelnud ja vastupidist väita muudaks meid vähem inimesteks. „Isiklikult arvan, et häbimärgistamise kaotamine tooks kaasa tervema ühiskonna – see ei oleks kasulik ainult neile, kes seda otseselt vajavad. Teadmine, et on olemas võimalused, kui me vajame kõige rohkem toetust, annab inimestele võimaluse elada väärikalt ja eesmärgipäraselt.“

Silvia Sosaar on vaimse tervise teemaga tegelenud juba mitu aastat ja viis läbi videointervjuud. „See on ka väga isiklik teema, sest olen ise aastaid vaimse tervise probleemidega tegelenud ja õppinud nendega elama. Tunnen teravalt, et seda teemat ümbritseb endiselt valehäbi ja stigmatiseerimine. See on hall ala, mida kaasaegne kunst peaks käsitlema.“

Anna Pažucha jäädvustas psüühiliste erivajadustega inimeste loomingut. „Kui ühiskonnas keegi teistest erineb, siis me pöörame sellele tähelepanu. Meie sees on see olemas – tähelepanu pööramine teistsugusele, erinevusele, sest meil on programmeeritud oma “normaalsuse definitsioon”. See definitsioon võib aga igal inimesel olla erinev.“

Fotografiska näitus „Eriline on tavaline“ jääb avatuks 15. jaanuarini.

Galerii:

Lisainfo:

Katrin Pärgmäe
avalike suhete juht
56 623 823


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!