Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Eesmärk: puuetega inimeste päeva pole enam vaja

Eesmärk: puuetega inimeste päeva pole enam vaja

Homme, 3. detsembril on rahvusvaheline puuetega inimeste päev, kuid ühiskonna eesmärk võiks olla olukord, kus puuetega inimeste päev ei ole enam vajalik – iga inimene on ühiskonnale väärtuslik ja igaüks saab talle vajaminevat tuge.

AS Hoolekandeteenused teenuste direktor Liina Lanno sõnul on erivajadusega inimeste õigustest rääkiv päev hetkel veel väga oluline: „Me ei ole veel saavutanud sellist mõistmist, et sildistamist ei toimu ja iga inimest nähakse väärtusena.“

„Paraku näeme, et mõni erivajadus tekitab inimesele külge sildi ja selle taga ei näha enam inimest kui tervikut. Meil kõigil on siin elus rollid, mille kaudu ennast näeme – perekonnaliige, õppija, kolleeg, sõber, trennikaaslane. Kui inimene on sündinud intellektipuudega või teda tabab  psüühiline haigus, on tal igapäevaselt rohkem abi vaja kui paljudel teistel. Abi pakkumisega võib kaasneda ka negatiivne mõju – inimene näeb ennast eelkõige abivajajana, hoolekande kliendina, haigena. Teised rollid jäävad tahaplaanile.“

„Meie eesmärk on aidata psüühilise erivajadusega inimestel üles leida enda tugevused, et ta näeks ennast taas väärtusliku kogukonna liikme ja inimesena. Haiguse või puudega kaasnevad küll piirangud, millega peab õppides ja töötades arvestama, kuid erivajadus ei peaks olema inimese põhiroll.

Kui erivajadusega inimene käib huviringis, õppimas või tööl, avanevad talle uued võimalused. Oleme kogenud, et töötamisest tulenevatest majanduslikest võimalustest olulisem on eneseteadlikkuse kasv – inimesel on elus uued väljakutsed ja rollid. Ta on samamoodi õppija, kolleeg ja sõber, kellel on kohustused. See tõendab, et vaatamata enda haavatavustele saab igaüks elu jooksul uusi oskusi omandada ja näitab, et erivajadusega inimene on täpselt samasugune inimene nagu meie,“ selgitas Lanno.

Olukorras, kus ühiskond toetaks iga erivajadusega inimese eneseteostust, ei peaks enam olema puuetega inimeste päeva, igaüks saaks pidada seda päeva, mis on talle oluline: emade- ja isadepäeva või enda ametiga seotud tähtpäeva.

Taust

Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste erihooldekodud ja nende asemele rajada kogukondadesse väikesed ning hubased kodud. Meie kodudes elab 1800 psüühilise erivajadusega inimest üle Eesti. Viimase kümne aasta jooksul oleme pühendunud sellele, et neile pakkuda võimalikult aktiivset ja tegusat elu.

Lisainfo:
Katrin Pärgmäe
Avalike suhete juht
+372 56 623 823 


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!