Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Erivajadusega inimesed olgu meeles iga päev

Erivajadusega inimesed olgu meeles iga päev

3. detsembril tähistatakse rahvusvahelist puuetega inimeste päeva. 2019. aasta teema keskendub erivajadusega inimeste mõju suurendamisele. Eestis on selles vallas üks suuremaid väljakutseid erivajadustega inimeste kaasatus kohalikesse kogukondadesse. 

AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees Maarjo Mändmaa sõnul ei ole piisav see, kui puuetega inimesed meenuvad meile kord aastas või kui teema saab tähelepanu lähedase ahastava lugejakirja tõttu. “Kui puuetega inimesed ei ole meie mõtetes tänavate planeerimisel, transpordiühenduste kujundamisel, spordisaalide rajamisel või sotsiaaltöötaja tööaja planeerimisel, ei ole nad kaasatud ega kaitstud. Selle pärast on võtmetähtsusega elukeskkonda ja avalikke teenuseid planeerivad ametnikud, spetsialistid. Nende käes on võim olla aktiivne eestvedaja ja keskkonnatingimuste kujundaja. Siit minu üleskutse – olla, mitte näida!”. 

AS Hoolekandeteenused on viimase kümne aasta jooksul toonud kogukondadesse elama üle 1000 inimese. Kogemused näitavad Eesti kohalike omavalitsuste erinevat taset suhtumises erivajadustega inimestesse. Viimasel ajal on järjest juurde tulnud omavalitsusi, kes peavad tähtsaks erivajadustega inimeste heaolu nimel pingutamist, neile koha leidmist kogukonnas ja eelarvamuste kummutamist. Kahjuks on veel aastal 2019. ka omavalitsusi, kus seda teemat peetakse vaid näiliselt oluliseks. Tegelikkuses allutakse hääleka vähemuse eelarvamustest kantud hirmudele ja selle tõttu surutakse erivajadusega inimesed nii vaimselt kui füüsiliselt kogukonna ääremaadele.  

Kogukonnatöö tegevusjuhendaja Ivika Türksoni sõnul on lisaks kohaliku omavalitsuse panusele väga oluline ka kogukonna valmisolek erivajadustega inimestele tegevusi pakkuda. “Kopli ja Mustamäe kliendid käivad Kännukuke raamatukogus, kus uurime sealse innovatsioonilabori erinevaid masinaid. Kilelõikur, termopress, märgimasin, 3D printer ja graafikalaud – oleme nendega tutvust teinud ja juhendaja abil mõnda neist ka kasutanud. Üks Inglise Kolledži õpilane käib Loopealse kodus laupäeviti klientidega tegelemas. Mängib klaverit, joonistab ja käib jalutamas. Koostöös Inglise Kolledži õpilastega valmivad peagi jõulukaartide põhjad,  mida kliendid saavad omalt poolt täiendada ja siis oma lähedastele saata.”  

Taust 

Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste erihooldekodud ja nende asemele rajada inimväärsete elamistingimustega väikesed ning hubased kodud. Tänaseks on üle Eesti sulgetud juba üheksa suurt ühiselamu tüüpi asutust, kolm ootavad veel oma järge. Kaasaegsed elamistingimused on saanud juba enam kui 1000 inimest.  

Ettevõtte eesmärk on puuetega inimestele pakkuda teistega võrdseid võimalusi tegusaks eluks ja kogukonnas tegutsemiseks. Selle juures on oluline toetada erivajadusega inimesi nende elu korraldamisel, mitte elu nende eest ise ära korraldada ning kaasata erivajadustega inimeste lähedasi ning luua inimest toetav võrgustik. 


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!