Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Fotod ja video: psüühilise erivajadusega inimeste viimase kortermaja avamine

Fotod ja video: psüühilise erivajadusega inimeste viimase kortermaja avamine

Täna toimus Tartus viimase psüühilise erivajadusega inimestele mõeldud kortermaja avatud uste päev, mis lõpetab 16 aastat kestnud erihoolekande reformi. Selle käigus sai uue kodu kogukonnas rohkem kui 1600 inimest.  

AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees Liina Lanno sõnul valmisid esimesed perekülad 2012. aastal, esimene kortermaja sai valmis 2018. aasta juunis. „Oleme nende aastate jooksul näinud, kui palju muudab psüühilise erivajadusega inimese jaoks elu kogukonnas. Meil on elanikke, kes suures hooldekodus olid suure abivajadusega, kuna neil ei olnud tingimusi, et enda oskusi arendada. Nüüd teeb sama inimene ise süüa, hoolitseb kodu eest, käib kogukonnas ning räägib uhkusega, et see on nüüd päris minu kodu.“ 

Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd on kindel, et iga inimene tahab elada kodus, mitte hooldekodus. “Keegi ei taha elada pead-jalad koos viie või kaheksa inimesega, nagu kümme-viistest aastat tagasi. Lõime elanikele kodud, kus on piisavat isiklikku ruumi ja tähelepanu, võimalus olla hoitud ja elada kogukonnas tegusat elu. Selleks sulgesime 17 suurt vana tüüpi hoolekandeasutust ning ehitasime kogukondadesse 60 peremaja, 28 kortermaja ja 7 eramut, lisaks ostsime 79 korterit.“  

Liina Lanno sõnul on majad valmis, kuid ees ootab järgmine töö. „Paljud meie elanikud ei ole harjunud kogukonnas liikuma, neid on varem tõrjutud ning nad ei oska unistada ega enda tugevusi näha. Uude majja kolides on tavaliselt nende ainus soov üksi toas elada, mis ei peaks olema täiskasvanud inimese suur unistus, vaid tavaline asi. See võib võtta pikalt aega ja meie tööpere toetust, et neil tekiks samasugused rollid ja soovid, nagu meil kõigil – käia tööl, tegeleda kogukonnas hobidega, õppida, suhelda sõpradega.“ 

Tartu Kase 6 majja kolivad elanikud juulikuus. Kortermajja tuleb neli korterit, igas korteris hakkab perena elama kuus inimest, kellel on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendaja. Igal elanik saab privaatse magamistoa, lisaks on igas korteris avar elutuba ühistegevusteks – kokkamiseks, söömiseks, suhtlemiseks või vaba aja veetmiseks. Oluline on selle hoone olemus – see on kodu, mitte hooldekodu või raviasutus.  

Lisaks Tartu majale valmib veel väike Pärnus asuv eramu. Juuli lõpuga suletakse Võisiku Kodu, kus kunagi elas üle 400 psüühilise erivajadusega inimese.  

Uute majade valmimist rahastasid Euroopa Regionaalarengu Fond, Sotsiaalministeerium ja AS Hoolekandeteenused. 

Vaata lähemalt videost:


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!