Hollandi praktikandid: keel ei takista suhtlust
Cindy, Paulus, Rachel, Ivo ja Ester on viis hollandlast, kes veetsid koos kahe õpetajaga veebruaris kaks praktikanädalat Uuemõisa Kodus. Hollandis õpivad nad sotsiaaltöö erialal ROC Mondriaani koolis.
Kaks nädalalt Uuemõisas andsid neile võimaluse tutvuda majade 1, 2 ja 6 elanike ja töötajatega. Hollandlased tegelesid kokku viie elanikuga ning iga inimese kohta oli neil püstitatud ka eesmärk, mis pidi praktika lõpuks olema täidetud. Peamine eesmärk oli leida elanikele huvitavad ja sobivad tegevused.
Keeleerinevused ei takista koos tegutsemist
Esimeses majas tegelesid kaks praktikanti Rolani ja Paveliga, teises majas Katra ja Alexiga ning kuuendas majas Kuidoga. Esialgu õpiti üksteist tundma – hollandlastel oli palju küsimusi nii meie elanike kui eluolu kohta üldiselt. Õnneks leidsid praktikandid iga elanikuga kohe ühise keele ühisteks tegevusteks ja pärastlõunal harjutati tegevusmajas töötegevusi. Päevadesse mahtus õues jalutamine, uute käeliste tegevuste harjutamine, tantsimine ja erinevad mängud. Praktikantidel oli ka mitmeid häid mõtteid piktogrammide kasutamise kohta, mis said Katra puhul kasutusse võetud. Külalised vaatlesid ka meie igapäevaseid toiminguid, nt kuidas serveerime sööki või anname ravimeid.
Õppekoht: rõõm on lihtsates asjades
Hollandi tudengite hinnangul õppisid nad sellest kogemusest väga palju, eeskätt seda, et meie inimesed leiavad rõõmu lihtsates asjades, näiteks jalutamine, üheskoos laulmine või koos mängimine. Sotsiaalhoolekandesüsteemide erinevusi võrreldes üllatas neid, kui iseseisvad on meie elanikud, olles harjunud üksteist aitama. Hollandis ollakse pigem harjutud ainult tegevusjuhendaja toega. Samas Hollandis nähakse erivajadusega inimesi võrdsete kogukonnaliikmetena ning tänu kogukonnas elamisele integreeruvad ka erilised inimesed kiiresti.
Tudengeid üllatas, et Uuemõisa Kodus ei ole üldse mehi tegevusjuhendajatena tööl, sest Hollandis on see pigem meeste amet. Ka meil oli huvitav teada saada, kuidas nemad seda ametit näevad ja mida oluliseks peavad – jututeemasid jätkus.
Väärtuslik kogemuste jagamise võimalus
Hollandi hoolekandesüsteemi esindajad said kogemusi nii Eestist kui jagasid ka enda teadmisi siinsete töötajatega. Nad õpivad koolis palju baashoolduse teooriat, erinevaid toetusmetoodikaid ja terapeutilisi lähenemisi, mida sai Eestis kohe praktikasse rakendada. Nende õppeprogramm kestab kokku kolm aastat ja sisaldab ka erinevaid praktikakogemusi.
Lisaks erialasele praktikale oli madalmaallastel põnev tutvuda ka Eesti kultuuri, toidu, ajaloo ja keelega ning nad on saadud kogemuse eest väga tänulikud. Kuigi keel, mida räägitakse, võib olla erinev, jagavad kõik sama kirge ja eesmärki – näha meie elanikke inimestena, kes väärivad täisväärtuslikku ja mõtestatud elu.
Kohtume taas, ROC Mondriaani koolipere!
Maiki Mändla, Uuemõisa Kodu tegevusjuhendaja