Koos on kergem
Eesti erihoolekandeteenuste kvaliteedijuhises räägitakse palju lähedasete kaasamisest meie elanike igapäeva elu toetamisel. Kaasame lähedasi meie elanike elu puudutavatesse otsustesse – nende tervis, raha, keskkond, kus nad elavad jne. Kaasamise peamine mõte ei ole kontroll, vaid lähedaste kaasamine aitab paremini planeerida elanike eluga seotud küsimusi. Koos tegutsedes lahenevad üleskerkinud küsimused või mured kiiremini ja valutumalt.
Perega kurvameelsuse vastu
Minu kogemused elanike lähedastega on väga suures osas positiivsed ja soojad. Oleme oma meeskondadega alati jaganud infot elanike käekäigust ning vajadusel palunud nende lähedasi appi esile kerkinud muresid lahendama.
Üks eredam ja kogu meeskonda liigutanud juhtum oli meil eelmisel aastal, kui üsna värskelt avatud Pärnu Rääma kodus tekkis elanikul äkki silmnähtav meeleolu langus. Muidu alati rõõmsameelne ja seltsiv elanik hakkas omaette hoidma, ei soovinud kellegagi suhelda ning istus ainult oma toas ja nuttis. Kõik märkasid, püüdsid teda lohutada ja uurida, mis juhtunud on. Elanik vastas ainult läbi pisarate naeratades, kõik on hästi.
Kuna me meeskonnaga enam midagi teha ei osanud, helistasin elaniku vennale, rääkisin kogu loo ära ja küsisin kas tal on meile head nõu anda või oskab selgitada, mis sellist kurvameelsust tekitada võib. Elaniku vend ütles, ta aimab, mis selle taga võib olla (elanik oli hiljuti kodus ema juures käinud) ja ütles, et tuleb homme koos emaga talle külla. Nii oligi – järgmisel päeval tulid ema ja vend elanikule külla, võtsid ta kaasa ja läksid kohvikusse. Tagasi tulles oli elaniku meeleolu nagu vahetatud. Meie seltsiv rõõmupall oli tagasi. Vend ütles hiljem, et ilmselt jäid kodus käies mõningad asjad lahti seletamata ja tänas, et me neile olukorrast teada andsime.
Koostöö elaniku huvides
Teine tore näide on seotud elanikuga, kelle ema on ka oma poja eestkostja. Meil on selle elaniku emaga väga lähedased ja soojad suhted. Oleme temaga pidevalt kontaktis ja koostöö on super. Kui on mure, siis võime alati talle helistada ning tal on võim ja oskus oma pojaga hakkama saada. Arutleb alati kaasa ja annab nõu, kui meil tekivad olukorrad, kus ei oska elanikuga toime tulla. Ema käib väga sageli poja juures külas ja poeg käib peaaegu igal nädalavahetusel kodus ema abistamas. Ema on alati olnud nõus meie ühisüritustele laulma tulema. Tegemist on imelise naisega, kes armastab oma poega, mõistab, mis tema pojaga on juhtunud ja annab alati parima, et meie koostöö elaniku huvides oleks suurepärane.
Oma kogemusete põhjal saan öelda, et heade suhete hoidmine meie elanike lähedastega on oluline. See annab kõikidele osapooltele võimaluse mure pooleks jagada. Alati on koos kergem. See võtab ära tunde, et ainult meie meeskonnad peavad vastutama elanike heaolu ja turvalisuse eest. Koos leitakse tavaliselt just need kõige paremad lahendused. Positiivsed ja vastastiku toetavad suhted annavad meie elanike lähedastele tunde, et nad võivad olla rahulikud, sest nendele kallid inimesed on hoitud.
Kairi Lume, Pärnu Niidumetsa ja Rääma kodude tiimijuht