Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Liina Lanno: Ärme võtame kelleltki võimalust uuele elule!

Liina Lanno: Ärme võtame kelleltki võimalust uuele elule!

Liina Lanno, AS Hoolekandeteenused teenuste direktor

Meie käest on küsitud rohkem kui ühel korral: Kas te tõesti usute, et see, mida te teete, on õige? Kas suurte erihooldekodude elanike viimine linnadesse on nende jaoks hea? Miks mitte jätta neid sinna, kus nad on elanud aastakümneid, kus nad on harjunud ja kus nendega ollakse harjutud?

Vastus on jah. Jah, me usume, et erivajadusega inimestel on õigus valikutele, õigus otsustada oma elu üle ja korraldada oma elu vastavalt oma vajadustele ning võimalustele. Samaväärselt kõigi teistega soovivad erivajadusega inimesed kogeda oma elus arengut, saada eduelamusi, tunda rõõmu uute asjade õppimisest. Erivajadusega inimese enesehinnangut tõstab kõige enam võimalus olla ühiskonnale vajalik – teha võimetekohast tööd, omandada uusi oskuseid, olla kaasatud rääkima kaasa kogukonnas toimuvast.

Kas eraldatus ja erivajadusega inimeste koondamine suurtesse hooldekeskustesse asulatest eemal, asugu need nii looduskaunites ja kenades Eestimaa paikades kui võimalik, annab erivajadusega inimestele võimaluse olla kogukonda kaasatud ja tunda end võrdväärse kogukonnaliikmena? Me usume, et erivajadus või haigus ei ole põhjus, mille pärast peaks inimese kogukonnast eemale lükkama. Vastupidi – elu loomulikes tingimustes, teiste inimeste keskel, annab igaühe elule kõrgema kvaliteedi ja paremad võimalused isiklikuks arenguks. Ka erivajadusega inimese elule.

Ühe Sõmera Kodus elava noore mehe ema ütleb: “Mina kui eestkostja ja lapsevanem olen pakutava teenusega rahul, minu pojale seal tõesti väga meeldib. Ta ei ole seal oldud aja jooksul kordagi avaldanud soovi koju tagasi tulla! Ema süda on rahul. … See on nende kodu, kus nad tunnevad ennast turvaliselt ja kaitstult ning neist hoolitakse.” (28. 12 2016 Meie Maa) .

Ühe teise, meie Viljandimaal Karula perekülas elava noore mehe ema ütleb: ” Oleme abikaasaga väga rahul meie poja praeguse elukorraldusega. Selle maja hooldajad on väga lahked, sõbralikud, vastutulelikud, mõistvad. Käime seal väga tihti ja alati on meile öeldud, et võime tulla, millal soovime. Ei pea igakord ettegi helistama. Samuti ei ole vaja karta, et kui me ootamatult kohale läheme, oleks poeg kuidagiviisi hooletusse jäetud. Alati on ta oma toolis, puhas, hambad pestud ja rõõmus. Kui sugulased-tuttavad küsivad temalt, kuidas elu läheb, vastab ta alati, et hästi (16.12.2016, AS Hoolekandeteenused uudiskiri).

Küllap saame küsides selliseid vastuseid veelgi: nii Sõmera kui teiste meie kodude elanike lähedastelt. Nad räägivad, et nende lähedasel on hea, sest neist hoolitakse, nendega tegeletakse, nende eest seistakse. Andes meie tööle hinnangut ei ole kunagi määravaks ümbrus, õueala suurus või toa sisustus, vaid ikka on peamine töötajate suhtumine ja hoolitsus, mis lähedasele osaks saab.

Meie ettevõte väärtused ja töökultuur on sama nii Sõmeral, Karulas, Tartus kui Jõhvis. Samadele väärtustele ja tõekspidamistele tuginedes asume tööle ka oma uutes majades, kuhu kolivad teiste seas tänased Sõmera Kodu elanikud. Me kohtleme erivajadusega inimesi igal pool ja igal ajal lugupidamisega, võrdväärsetena. Me seisame selle eest, et ka kõik teised seda teeksid. Me julgustame iga erivajadusega inimest olema sotsiaalselt aktiivne ning anname oma parima, et pakkuda selleks võimalusi. Me toetame erivajadusega inimesi jõukohaste tegevuste ja töö leidmisel. Me töötame selle nimel, et meie kodude elanikud saaksid teenuseid, mis vastavad nende vajadustele ja ootustele.

Saame kinnitada: kvaliteetne teenus, hoolitsus ja lugupidamine, mida oleme Sõmeral elavatele inimestele pakkumas täna, jätkub ka nende uues kodus. Kõik, mille üle nad on rõõmsad ja rahul täna, ei kao kusagile. Vastupidi – me usume, et saame uutes kohtades pakkuda veel palju rohkem. Elu väikeses koduses ja pere põhimõttel toimivas uues kodus, annab inimesele võimaluse olla tema ise, ümbritsetud lähedastest kaaslastest ja kodutundest. See annab võimaluse tunda end isiksusena, mitte suure hoolekandesüsteemi kliendina.

Iga Sõmera elanik saab endale just sellise uue kodu, nagu talle vaja. Tööturule minejad ja aktiivselt kogukonnaelus osalejad saavad hakkama ka ilma ööpäevaringse toetuseta. Nendele ostame ja sisustame koduselt korterid või väikesed majad. Seal on olemas professionaalsed tegevusjuhendajad, julgustamas uusi oskusi omandama ja aitamas tekkinud muresid lahendada – justkui head pereliikmed.

Ööpäevaringset juhendamist ja hoolt vajavatele inimestele ehitame aga kaasaegsed, mugavad, erivajadusega inimeste vajadusi arvestavad elamud. Seal hakatakse elama kuueliikmeliste peredena. Tegevusjuhendajad on toeks nii öösel kui päeva. Nõustamas ja abistamas, julgustamas õppima või meelde tuletamas oskusi, mida suures hooldekodus elades vaja polnud. Näiteks söögi tegemist, pesu pesemist, oma päeva plaanimist, ise oma elu korraldamist.

Mõned aastad tagasi sulgesime viis vana amortiseerunud mõisakompleksi ning rajasime nende elanikele uued ja kaasaegsed perekülad. Tänu sellele oleme näinud, kuidas võib inimest muuta liigsuurest ühisest elamisest väikesesse pereüksusesse kolimine. Elud said uued vaatenurgad, taastusid ammu unustatud oskused, suurenes iseseisvus. Nende hulgas, kes kunagi kartsid vanast harjumuspärasest keskkonnast edasi liikuda, on nüüd neid, kes täna on liikumas oma elu järgmisse etappi: väiksema toetusvajadusega kogukonnas elamise teenusele. Nende asemele saavad aga endale koha just suurte suletavate kodude, ka Sõmera, tänased elanikud. Kindlasti saab sealt nii mõnegi inimese jaoks alguse uus etapp eluteel, mille lõpus terendab reaalsus jõuda veel iseseisvamasse ellu.

Iga muutus elus toob kaasa põnevust, ootusärevust; aga ka küsimusi ja kahtlusi. Mõned muutused oleme ise ellu kutsunud, mõned juhib meie teele elu.

Kui oleme olude sunnil pandud mingisse olukorda, ei tähenda see, et peaksime sellesse ilmtingimata jääma kogu eluks. Jah, mõningatel juhtudel võib see olla hea valik, mõningatel mitte. Sageli me seda ette ei tea.

Hea lugeja, ma palun Sind lõpetuseks teha minuga koos läbi üks mõtteharjutus. Kujuta ette, et peaksid tänasest minema elama Sõmerale. Koos 350 inimesega oma lähimast naabruskonnast. Sinu kortermaja 50 elanikku või eramukvartali 15 peret hakkavad edaspidi jagama sinuga ühte maja. Igaühel on koridori peal oma tuba. Võibolla pead seda jagama naabriga. Te sööte iga päev sööklas. Ei, mitte rootsi lauas, vaid seda putru, suppi, praadi, mille kokad on tänaseks teinud. Tahate välja – aga palun!- siin on männimets! Tahate tegevust – käsitööring töötab teisipäeviti kell 14, lauluring neljapäeviti kell 10. Ja nii edasi. Iga päev. Kuni sinu elupäevade lõpuni.

Küsi endalt nüüd: kas see on elu, mida Sa endale sooviksid? Kui ei, siis küsi: Kas ma tõesti arvan, et see on Sõmera elanikele parim koht, kus nad peaksid veetma kogu oma elu? Kui vastus on jah, siis küsi veel üks, viimane küsimus: Miks ma tegelikult nii arvan? Ja ole vastates hästi aus. Keegi teine ei kuule Sind.

Igal inimesel on õigus omada lootust paremale elule ja õigus seda lootust võimalusel reaalsuseks muuta. Ärme võta oma uskumuste, arvamuste ja isiklike probleemide pärast kelleltki võimalust!

Fotol: Osad suurte suletavate kodude elanikud saavad endale uue kodu meie perekülades, mis asuvad reeglina asulate vahetus läheduses. Seal on võimalusi nii töisteks tegevusteks kui õues lõõgastumiseks. Nagu näiteks selles, Tapa Loode Kodus.

Fotol: Osad suurte suletavate kodude elanikud saavad endale uue kodu meie perekülades, mis asuvad reeglina asulate vahetus läheduses. Seal on võimalusi nii töisteks tegevusteks kui õues lõõgastumiseks. Nagu näiteks selles, Tapa Loode Kodus.


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!