Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Loodusega või looduseta?

Loodusega või looduseta?

Eestlaste juured on looduses. Avasilmi looduses liikudes ammutame enestele jõudu, väge ja inspiratsiooni. Vahel piisab vaid suunavast sõnast mõne taime, puu või linnu kohta ning juba hakkab fantaasia tööle.

Oli imetore, kui ühel päeval helises telefon ja Madli nimeline kaunis naishääl kutsus mind AS-i Hoolekandeteenused Pärnu klientidele retke tegema. Kahtlesin ja pelgasin… ei ole ju kunagi enne hoolekandeasutuste klientidega kohtunud, aga… väljakutse oli põnev ning tahtsin teada, kas saan hakkama. Arutledes Madliga jõudsime kokkuleppele, et teeme igal kvartalil ühe retke.

Esimese kohtumise ärevad hetked

Esimene kokkusaamine oli nagu esimesele kohtingule minemine. Hinges oli ärevus ja süda puperdas. Olin kaks tundi varem kohal, vaatasin Tammiste matkarada ja mõtlesin, et ühe tunniga ei ole siin midagi teha. Kohati pisut libe ning jäine rada, mis tähendab aeglasemat liikumist, metsanduse kohta palju põnevaid puid 160-aastases hoiumetsas, ühesõnaga – nii palju põnevat vaatamist ja rääkimist ning nii vähe aega. Elevuse tekitamiseks on rajal pesakastide süsteem ehk puude otsas olid nummerdatud lindude pesakastid ning kastinumbri järgi said teada, milline lind kuskil elab. Kuidas suuta tunni ajaga rääkida nii paljudest asjadest? Hakkasin närviliseks muutuma… kohe on retkelised kohal. Püüdsin rahuneda ja mõelda, et tuleb, mis tuleb. Lubasin retke läbi viia ja ma teen seda. Kõik laabus! Kohale saabunud loodushuvilised suutsid libeda raja läbida kukkumisteta ning tunniajalisest retkest sai peaaegu poolteist tundi jalutamist. Jutud ei tahtnud kuidagi lõppeda. Läheneva paastumaarjapäevaga seoses said kõik retkelised endale punase lõngajupi, mida siis koos oma salasooviga siduda mõne puu külge. Loodan, et nende soovid on nüüdseks juba täide läinud!

Rännuteede võlu

Tänaseks oleme kokku rännanud kolmel korral – märtsis Tammistes ning mais ja septembris Raekülas. Fred Jüssi on oma mõtteavaldustes väljendanud, et millegi märkama hakkamiseks on vaja käia ühes ja samas kohas erinevatel aastaaegadel. Kui maikuine Raeküla retk oli kevade elule ärkamine, mis on värviküllane ja linnulaulurikas, siis septembris saime värvipaletile teha erinevatest rohelistest toonidest tõelise rohegamma. Roheline sümboliseerib noorust, elujõudu, viljakust, aga ka tasakaalu ja kõigelubavust. Ja loodus lubabki meile kõike – ilu, inspiratsiooni ja hingerahu.

Möödunud nädalal mahasadanud lumi annab meile puhta, lihtsa ja rahuliku looduse. Vahel on vaja valget vaikust ja kergust, et end ette valmistada kevadiseks tärkamiseks ja õide puhkemiseks.

Loodan, et retkedel viibinud loodushuvilised tulevad ikka ja jälle retkedele, et kohtuda inimeste ning uute juttudega, vaadata ja tunnetada muutusi loodusekeskkonnas ja lihtsalt olla. Ütleb ju Fred Jüssi elutarkuski: „Maailmas on suur vajadus viljaka mittemidagitegemise ehk molutamise järele.“ 

Margit Salmar, retkejuht


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!