Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Must Kass ilmub öösel (ja päeval)

Must Kass ilmub öösel (ja päeval)

21. mail avati Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu II ja III korruse fuajees Musta Kassi maalide näitus pealkirjaga “Geometry of Dreams ehk une Näopildid”. Tegu oli täieõigusliku kultuurisündmusega, kuna üritus toimus programmi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raames ja sellest võtsid osa ka esindajad Tartu Linnavalitsusest.

Kes või mis on Must Kass?

Küsimusele võib anda mitu vastust. Esimene, kõige realistlikum, peitub initsiaalides M.K. Need moodustuvad kunstniku pärisnimest Martin Konks ehk pseudonüümist Must Kass. Teisalt tõi märksa sümboolsema assotsiatsiooni esile autor ise. Nii tsiteeris ta ansambel Vennaskond laulu “Musta lipu valguses” salmiridu: “Läbi riikluse ajaloo lehvib see kangas, must nagu lõpmatu maailmaruum.”

Mida saab öelda Musta Kassi tööde stiili kohta?

Siin tuleks lähtuda näituse pealkirja “Geometry of Dreams ehk une Näopildid” mitmetähenduslikkusest. Unes nähtavad objektid ja olevused esinevad harva ühtse tervikuna. Pole ime, et kunstniku loov vaim projitseerib neid alateadvuslikke visualiseeringuid läbi fantaasiarikka geomeetria – maalil kujutatu esineb vahel kassi, koera või hoopis naise kehastuses. Omaette tsükli moodustavad abstraktsed maastikupildid. Mustal taustal paiknevate mägede kontuurid on järsud ning teravad. Muidugi saaks alati küsida: kui kaugele läheb antud abstraktsionism? Esialgu vähemalt mitte sellise absoluutse lakoonilisuseni nagu näiteks Kazimir Malevitši kuulus „Must ruut“. Musta Kassi öömustadel taustadel leidub ikka mõni värvilaik. Niisiis teatud mõttes isikupärane supermatism. Edasi näeme ehk tulevikus, kas M.K. meeleolude väljendused võidavad tagasi varasema heledamapoolsuse või tumenevad veelgi?

Tartu Kase kodu elanik Martin Konks ei ole kunstnikuna algaja. Tegemist oli tema teise personaalnäitusega. Musta Kassi talendi tunnistajatel jääb üle loota, et tema maalide järgmine näitus pole enam mägede taga.

Kristjan Nasari, Tartu Kase tegevusjuhendaja


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!