Noored praktikandid Kuressaare Ruubi kodus
Minu poole pöördus Kuressaare Smuuli kodu tegevusjuhendaja Eneli, kes uuris, kas tema poeg Kert võiks tulla oma kooli praktikat tegema Kuressaare Ruubi kodusse. Oleme alati avasüli vastu võtnud inimesi, kes toovad elanike igapäevaellu uue energia ja vahelduse, seega Kerti soov meie juures praktikat teha leidis kohe sooja vastuvõtu.
Järgmiseks sain Enelilt ka projekti tutvustava infolehe. On tõeliselt hea meel näha, et tänapäeva haridussüsteem suunab juba noores eas noori mõtlema kogukonda panustamise peale. Veelgi toredam on, et praktika eesmärgiks on töötamine erivajadustega inimestega.
KETT-programm suunab noori kogukonda panustama
Kert osaleb kogukonna ja ettevõtlikkuse praktikal (KETT-programm), mis on Kärla kooli ja kogukonna ühisalgatus. Programmi eesmärk on arendada õpilastes praktilisi eluks vajalikke oskusi, mis aitavad neil tulevikus vastutustundlikult ühiskonda panustada. KETT-programm võimaldab noortel rakendada ainetundides omandatud teadmisi ja siduda neid igapäevaeluga, pakkudes samal ajal väärtuslikke kogemusi ja arusaamist kogukonnatööst. Kerti praktika Kuressaare Ruubi kodus on sellest programmiplaanist suurepärane näide.
Koosolemise rõõm ja uued kogemused
Ruubi kodu tegevusjuhendaja Anne oli valmis Kerti igati toetama ja julgustama, et praktikakogemus kulgeks sujuvalt. Oligi käes kena laupäevane päev, kus meie elanikud olid SA Hea Hoog töötegevustest vabad ja ootasid elevusega külalist.
Ruubi kodu elanikud osalesid aktiivselt koos Kertiga lauamängude mängimises ja puslede kokkupanemises, pakkudes kõigile palju rõõmu ja mõnusat ajaviidet. Kert sai lisaks mängimisele näha lähemalt ka Ruubi kodu elanike igapäevaelu – ta nägi nende tube ja sai kogemuse uute inimestega suhtlemisel.
Hiljem Kerdiga rääkides suutis ta meid taas üllatada. Ta oli oma praktikakogemusest juba ka oma sõbrale rääkinud ning edaspidi ootamegi praktikale ka Kerdi klassivenda.
Millised olid Kerdi muljed praktikast?
Kert ise kommenteeris oma praktikapäeva nii: „Inimesed olid hästi toredad ja rõõmsameelsed ning julged.“ Kert arvas, et tema pigem pelgas alguses, kuid hiljem ütles, et pelgamine oli asjatu. Võimalusel teeks ta ka rohkem praktikatunde, et klassivend üksi ei peaks olema ning koos oleks ka põnevam ja lõbusam. Samuti saaks siis praktikakogemust võrrelda omavahel. Tema arvates toob nende praktika Ruubi elanikele ka teistmoodi vaheldust igapäevaellu. Poisid asusid muidugi juba arutama, mida huvitavat võiks ülejäänud praktikapäevadel Ruubi elanikega ette võtta.
Suur rõõm oli kogeda, kuidas 5. klassi poisid ei mõelnud meie elanikest esmalt kui erivajadustega inimestest, vaid lihtsalt kui toredatest inimestest, kellega on vahva koos lauamänge mängida või puslet kokku panna. See on eriti südantsoojendav, arvestades, kui tihti tuleb täiskasvanutele enne pikalt selgitada ja julgustada, et nad meie elanikke enda hulka vastu võtaksid.
Oleme tänulikud, et saame KETT-programmi kaudu näha, kuidas järgmine põlvkond kujuneb hoolivateks ja vastutustundlikeks ühiskonnaliikmeteks. Kert ja tema kaaslased on Ruubi kodus alati oodatud!
Marianne Polding, Kuressaare Sirge, Ruubi ja Smuuli kodude tiimijuht