Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Pärnu Postimees meie plaanidest: “Linna kerkivad uued erihooldekodud”

Pärnu Postimees meie plaanidest: “Linna kerkivad uued erihooldekodud”

AS Hoolekandeteenused on alustanud Pärnus uute erihooldekodude rajamise eeltööga. Kodud valmivad pärnakatest ja pärnumaalastest erivajadustega inimestele.

Uute kodude elanikud on jagatud tinglikult kahte rühma: ühed vajavad ööpäevaringset tegevusjuhendaja hoolt ja teised, n-ö kogukonnakliendid, vajavad tegevusjuhendajat vaid päeval – nende puhul on usutav, et nad võivad linnas tööd leida.

Pärnus plaanib AS Hoolekandeteenused ehitada 110 elanikule uued eluhooned, ülejäänud poolesajale ostetakse korterid kortermajades või mõni olemasolev maja. “Arvud pole täpsed, võib-olla ostame korterid 30 inimesele,” ütles AS Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd.

Pärnu linn on olnud abiks uute kodude asukohtade leidmisel. Juba on kehtestatud Pärnu haigla kõrvale kerkiva 30 elaniku kodu detailplaneering. Peagi tutvustab ettevõte linnavalitsusele ja arhitektide liidule arhitektuurikonkursi lähteülesandeid. Konkurss kuulutatakse välja suvel.

Mänd rääkis, et otsustatud on veel mõni asukoht, näiteks Riia maantee 70 kerkib hoone 20 elanikule. Uuritud on ka Oja tänava ja Vana-Sauga piirkonda. Kavas on osta esimesed korteridki.

Osa suurest plaanist

Tallinnas on alustatud hooldekodu rajamiseks projekteerimishanget. “Kui pealinna kavandatav hoone sobib ka Pärnule, hakatakse Pärnuski peagi müüre laduma,” ütles Mänd.

2007. aastal loodud AS Hoolekandeteenused haldab üle Eesti 23 erihoolekande- ja ühte eakatekodu. Hooldusteenust osutatakse ligikaudu 2500 psüühilise erivajadusega inimesele. Ettevõte loodi eesmärgiga koondada erihooldekodude juhtimine ja haldamine ühe asutuse alla.

Pärnusse planeeritavad erihooldekodud on osa sotsiaalministeeriumi suuremast ettevõtmisest, mille eesmärk on keskustest eemal asuvad vanad hooldekodud sulgeda ja nende elanikud üle kolida linnadesse. Samas arvestatakse inimeste üleviimisel nende kodukoha või paigaga, kus neil on elanikega side säilinud. Pärnussegi tuuakse tagasi linnast ja maakonnast pärit inimesed, kes elavad suurtes hooldekodudes, nagu Sõmeras ja Võisikul, kuid soovivad tulla kodumaakonda.

Muudatuse aluseks on sotsiaalministri määrus 2015. aasta septembrist. Selle eesmärk on aastaks 2023 luua uued kvaliteetsed elukohad psüühiliste erivajadustega inimestele. 200 kohta on ette nähtud kogukonnas ja toetatud elamiseks ning 1200 kohta neile, kes suurtest hooldekodudest ümber kolitakse.

Tori kodu suletakse

Mänd rääkis, et plaanis on sulgeda üle Eesti kuus suurt hooldekodu, nende seas Pärnumaa Tori kodu.

Plaani elluviimiseks taotleb riik Euroopa regionaalarengu fondist toetusraha 47,6 miljonit eurot. Riigi omaosalus projektis peab olema 15 protsenti. Riik on võtnud kohustuse, et 2018. aasta lõpuks peab olema erivajadustega inimestele loodud 880 uut teenusekohta.

Projekti esimene voor on lõppenud, sellest saadud raha eest ehitati 11 erihooldekodu, nende seas üks Pärnumaale Vändrasse.

Teise vooru rahataotlus kuulutatakse välja tõenäoliselt maikuus. Sealt peaks laekuma raha Pärnu jaoks. Loodetavasti aasta lõpuks on selge, millises summas taotlusi rahuldatakse.


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!