Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Põlva volikogu toetas psüühilise erivajadusega inimeste kodu rajamist

Põlva volikogu toetas psüühilise erivajadusega inimeste kodu rajamist

Eile, 18. septembril tutvustas AS Hoolekandeteenused Põlva volikogus ideed luua Põlvasse kodu psüühilise erivajadusega inimestele. Volikogu tundis teema vastu elavat huvi ning toetas üksmeelselt kodu rajamist.

AS Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd jagab positiivseid muljeid: “Põlva on suurepärane näide sellest, kuidas erivajadustega inimesed on osa kogukonnast. Linnas on Roosi Kool ja lasteaiarühm erivajadusega lastele. Psüühilise erivajadusega inimesed on juba aastaid elanud kortermajades kõrvuti teistega. Põlva lähistel asub intellektipuudega noorte kodu Maarja Küla.”

“Põlva volikogu toetav dialoog ja konstruktiivsed küsimused näitavad ilmekalt, et kohtades, kus on igapäevased kokkupuuted psüühilise erivajadusega inimestega, on teadlikkus kõrge ja erivajadusega elanikke koheldakse täisväärtuslike kogukonnaliikmetena. Loodan, et peagi on siin ka kaasaegne kortermaja põlvamaa psüühikahäirega inimestele,” lisas Mänd.

Järgmisena soovib AS Hoolekandeteenused leida kodule sobiva asukoha Põlva linnas. Asukoha valikul on oluline teenuste lähedus ja ligipääsetavus. Kauplused, apteegid jms peavad jääma lühikese jalutuskäigu kaugusele, sest erivajadusega inimesed ei kasuta liiklemiseks autot.

“Hoone valmimiseks kulub orienteeruvalt 10 kuud. Kui kõik laabub, saavad elanikud sisse kolida juba järgmise aasta lõpus, ” ütles Mänd.

Taust

Nelja korteriga elamu on projekteeritud lähtudes erivajadustega inimeste vajadustest. Korteris elab perena kuus inimest, kellel on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendaja. Igal elanikul on privaatne magamistuba, lisaks avar elutuba ühistegevusteks – kokkamiseks, söömiseks, suhtlemiseks või lihtsalt vaba aja veetmiseks. Oluline on selle hoone olemus – see on kodu, mitte hooldekodu või raviasutus.

Lisaks väga madalale enregiatarbimisele toodab maja ka ise elektrit. Liginullenergia hoone katusele on projekteeritud päikese-elektrijaam võimsusega 15 kW.

Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste erihooldekodud ja nende asemele rajada inimväärsete elamistingimustega väikesed ning hubased kodud. Tänaseks on üle Eesti sulgetud juba üheksa suurt “kombinaadi-tüüpi” asutust, kolm ootavad veel oma järge. Kaasaegsed elamistingimused on saanud juba enam kui 1000 inimest.

Põlva kodu rajamine on osa erihoolekandeasutuste reformist, mida viiakse ellu Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusel.

Fotod Põlvasse planeeritavast majast Tallinas ja  Pärnus.


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!