Rakvere erivajadusega inimeste kodu valmib aasta lõpus
Märtsis algasid Rakveres Päikese 11 krundil ehitustööd, et ehitada viie korteriga maja psüühilise erivajadusega inimestele. Plaani järgi valmib hoone novembris-detsembris.
AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees Liina Lanno sõnul on Lääne-Virumaal puudus kaasaegsetest teenusekohtadest, kus psüühilise erivajadusega inimesed saavad elada võimalikult tavalist elu. „Meie eesmärk on aidata psüühilise erivajadusega inimesel üles leida enda tugevused, et ta näeks end taas väärtusliku kogukonna liikme ja inimesena. Suures hooldekodus ei ole inimestel läinud vaja paljusid oskusi – söögi valmistamine, pesu pesemine, ruumide koristamine ja isegi endaga seotud otsuste vastu võtmine. Samuti pole olnud piisavalt võimalusi asuda tööle või õppima. Kogu vastutus ja inimese elu üle otsustamine oli jäänud asutusele”.
“Näeme, et see vastutus ja oskused tuleb inimesele tagasi anda. Seda aitavad saavutada väikesed kodud kogukondades ja sisuline tugi, mida seal pakume,“ lisas Lanno.
AS Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd: „ Iga inimene tahab elada kodus. Võideldes koroona, materjalide defitsiidi ja tööjõupuudusega, oleme viimase kahe aasta jooksul ehitanud 11 maja, mis on kodu 244-le erivajadusega inimesele. Rakvere Päikese tänava maja kavandades ei osanud keegi sõja puhkemist ette näha ning peame arvestama, et materjalide kättesaadavuse raskused või kodumaa kaitsele läinud ehitustöötajate puudumine võivad ehitustöid mõjutada. Siiski usun, et hea koostöö töövõtjaga ning koroonapandeemias saadud karastus aitavad sellest kriisist läbi minna ja Lääne-Virumaa erivajadusega inimestele kaasaegse kodu valmis teha.”
Korterelamu igas korteris hakkab elama kuus inimest, kellele on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendajad. Igal inimesel on oma magamistuba, ühiseks kasutamiseks on köök-elutuba, hügieeni- ja majapidamisruumid. Selle maja elukorraldus on võimalikult sarnane igale teisele korterelamule.
AS Hoolekandeteenused töötab selle nimel, et sulgeda suured erihooldekodud ja nende asemele rajada psüühilise erivajadusega inimestele kogukondadesse inimväärsete elamistingimustega väikesed ning hubased kodud. Tänaseks oleme üle Eesti sulgenud kümme suurt ühiselamutüüpi asutust ja nende asemele ehitanud erivajadusega inimestele 60 peremaja ja 21 korterelamut, rekonstrueerinud 6 eramut ning soetanud üle Eesti 79 korterit.
Majade ehitamist ja rekonstrueerimist ning korterite soetamist rahastavad Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti riik ja AS Hoolekandeteenused.
Lisainfo:
Katrin Pärgmäe
Avalike suhete juht
AS Hoolekandeteenused
+372 56 623 823