Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Kooliteed kroonisid tunnistused

Kooliteed kroonisid tunnistused

Kairi Lume, tiimijuht

Jagan uhkusega Pärnu tublide klientide edulugu kaheaastasest kooliteest Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis. 2019. aasta suvel AS Hoolekandeteenused Pärnu kogukonnatöö tegevusjuhendajana tööd alustades oli minu üks esimene tööülesanne leida Pärnu klientidele võimalus õppima asuda, sest klientide huvi ja soov oli väga suur.

Algselt tundus ülesanne väga raske, kuna paljud kutsekoolid ei paku lihtsustatud õppekavaga eriala erivajadustega inimestele, kuid augustis sain väga hea kontakti Vana-Vigala kooli õpetaja Liina Kikasega, kes oli väga positiivselt meelestatud ning aitas lahendada ületamatuna tundunud takistusi.  

Nädal koolis, teine tööl

Läbirääkimiste ja kirjavahetuse käigus nõustus kool tulema esialgu meile Pärnusse külla, et tutvustada klientidele õpivõimalusi. Kohe tekkis arutelu, kuidas jagada kooliskäimist töötamisega, sest enamus meie kogukonnas elavaid kliente käivad tööl. Kool pakkus võimaluse, et meie kliendid saavad koolis käia üle nädala – üks nädal koolis, teine nädal tööl. Ka meie klientide tööandjad olid sellega nõus.   

9. septembril 2019 alustas Vana-Vigalas kooliteed kümme Pärnu kogukonnas elavat klienti ja 26. juunil said lõputunnistuse seitse tublit lõpetajat.  

Õppimine koroonaaja kiuste

Need kaks aastat oli põnevad, vaheldust pakkuvad ja mõnikord ka pingelised nii klientidele kui üksuste tegevusjuhendajatele. Koolis käimine jäi ju aega, mil maailm võitles koroonaga ning liikumispiirangud ja teadmatus homse ees muutsid ärevaks meid kõiki, eriti aga meie elanikke.

Tahan tunnusta Vana -Vigala kooli, eriti klassijuhataja Liina Kikast, kes andis endas parima, et meie kliendid ei jääks õppetööst pikemalt kõrvale. Õpetaja Liina tõi ise Pärnusse meie klientidele kodutöid, mida õppurid tegevusjuhendajate abiga oma kodudes tegid. Samuti said enamik kliente sooritada oma koolipraktika kodus. Meie kliendid olid tõesti hoitud.

Kuidas muutus klientide elu?

Kindlasti muutis kool klientide elurütmi, sest koolis käidi üle nädala – üks nädal koolis (elati õpilaskodus) ning teine nädal kodus ja tööl käies. Samuti muutus elu vaheldusrikkamaks – koolis tekkisid uued sõbrad, kellega suheldi ka vabal nädalal, kool pakkus omalt poolt erinevaid väljasõite ja huvitegevusi. Klientidel olid topelt jõulupeod, sõbrapäevad, vastlapäevad jne.

Tegevusjuhendajatel oli rõõm jälgida oma hoolealuste edusamme ning kuulata nende koolinädala järgseid muljeid ja ka muresid. Tegevusjuhendajad helistasid ka igal koolinädalal õpilaskoju ja küsisid, kuidas klientidele läheb ning elanikud said oma mured ja rõõmud ära rääkida. Elevust oli rohkem kui muresid, sest nii vahva on ju küsida „aga kuidas teil kodus läheb?“.

Kaks aastat möödusid kiiresti ning viimasel koolipäeval lõpuaktusel oli pisar silmas vist meil kõigil, sest meie kallite klientide elevus (mõnel pisut ka ärevust) nakatas meid kõiki.

.

Koolilõpetajate meenutused:


Aslan Veski, Pärnu Oja üksus: puhastusteenindaja abi eriala

Mulle meeldis kooliaeg väga, kaks aastat kooliskäimist oli paras aeg. Väga meeldis bussiga kooli ja koju sõit, kuigi maski kandmine bussis väga ei meeldinud. Käisin kohusetundlikult kõik päevad koolis ega puudunud kordagi. Praktika kodus sooritamine oli hea lahendus, kuid see kestis teisel õppeaastal üpris pikalt ja lõpuperioodil olin juba veidi tüdinud. Ühiselamus meeldis väga elada, eriti meeldisid sealsed kohvipausid. Õpetaja Liina oli super õpetaja ja kasvatajad olid ka väga head. Olen oma õpitud erialaga väga rahul ja see on mulle palju oskusi juurde andnud. Lisaks olen väga tänulik oma õpetajatele ja kasvatajatele. Soovin kindlasti uuesti kooli kokaabilise eriala õppima tulla. 

Indrek Mäe, Pärnu Oja üksus: kokaabilise eriala

Koolis käia oli täitsa lahe. Õpetajad ja kasvatajad olid ka väga lahedad. Meeldis väga käia bussiga koolis, kuigi maski kandmine koroona ajal väga häiris. Eriti meeldisid arvuti-, võimlemis- ja kunstitunnid. Ühiselamus elamine oli vahva, sai palju nalja ja oli toredat koosolemise aega. Praktika sooritamise aeg tundus väga pikk, samas oli hea, et seda sai kodus teha. Kaks aastat koolis oli minu jaoks natuke liiga pikk aeg ja lõpus olin väsinud, aga tunnistus on lõpuks käes. Olen väga tänulik kõikidele õpetajatele ja kasvatajatele, kes mind kooliteel toetasid. Väga meeldis õpetaja Laivi. Olen õppinud palju söögi valmistamise valdkonnas. Praegu ma mõnda aega puhkaksin, kuid kindlasti soovin veel mõnda eriala õppima tulla. 

Rainer Rohemäe, Pärnu Oja üksus: kokaabilise eriala

Koolis oli väga tore ja meeldis, kuigi vahel oli pingeline aeg. Pingeid tekitas koroonaviirus ja vahel ka suhted koolikaaslasega. Mulle meeldis bussiga kooli ja tagasi sõitmine, see oli mõnus ootamise aeg. Ühiselamus oli väga vahva elada, sai kodust väljaspool sõpru näha ja nendega aega veeta. Õpetajad ja kasvatajad olid kõik minu arust väga toredad ja abivalmid, nende peale sai alati loota. Mulle meeldisid arvuti ja kunstitunnid, kõige lahedam oli korvpalli ja jalgpalli mängimine. Väga meeldisid kooli poolt pakutud väljasõidud. Praktikat oli kodus väga hea teha, kuid see aeg venis natuke pikale ja tekitas väsimust, kuigi olin väga kohusetundlik praktika sooritaja. Olen oma õpetajatele väga tänulik nende panuse eest. Need kaks kooliaastat on nii ruttu läinud ja mul ongi tunnistus käes. Kas tahan kooliteed veel kunagi ette võtta, seda ma mõtlen veel. 

Elena Smirnova, Pärnu Väike-Posti üksus: puhastusteenindaja abi eriala

Mulle väga meeldis koolis käia. Kõige rohkem meeldisid õpetajad Liina ja Aive. Leidsin uue sõbra Karla. Hea meelega tahaks sügisel uuesti kooli minna ja õppida ära kõik asjad.

..

Andrus Vaarpuu, Pärnu Väike-Posti üksus:  puhastusteenindaja abi eriala

Kõige rohkem meeldis mulle koolis see, et sai koristamist õppida. Sügisel täna uuesti kooli minna, et õppida söögitegemist. Kõige rohkem meeldis õpetaja Kairi.

.

.

Jaan Lehiste,  Pärnu Väike-Posti üksus: puhastusteenindaja abi eriala

Mulle meeldis, et sai õppida puhastusteenindajaks. Leidsin uue sõbra Toomase. Õpetajatest meeldis Liina. Sügisel täna kindlasti uuesti kooli minna ja õppida kokaabiks.

.

Üllar Olesk, Pärnu Kuldse Kodu üksus: kokaabilise eriala

Jäin oma koolieluga väga rahule, õpetajad meeldisid, kõik olid sõbralikud ning lahkelt valmis abistama ja selgitama, kui midagi jäi arusaamatuks. Leidsin koolist uusi tutvusi. Kooli huvitegevustest meeldisid mulle eriti lilleseade ja põnev oli ka tantsutund, kus tantsisime sambat ja rumbat. Vahetundide ajal sõpradega suhelda ja muljeid vahetada oli vahva ning vahepeal kodust ja töölt eemal olla oli hea.

.

.

Õpetaja Liina Kikas:

2019. õppeaastal alustasid Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis õpinguid AS Hoolekandeteenused 10 klienti. Sel suvel lõpetas kooli seitse õppijat, kellest neli puhastusteenindaja abilise ja kolm köögiabilise erialal.

See ei olnud kooli jaoks päris esimene kogemus. Aegade jooksul on ikka ja jälle üksikuid kliente erinevatest kodudest kutset omandama tulnud. Samuti on pikaajaline kogemus lastekodudest pärit noortega.

Iga inimene on unikaalne ning tema soov haridust omandada eeldab personaalset haridustee koostamist ja läbimist. Püüdsime võimalikult palju arvestada õppija vajadustega, teha kohandusi, et ei kaoks huvi õppimise vastu. Esmalt tuli planeerida kooliskäimiseks vajalik transport. Seejärel vaatasime üle ravimiskeemi, et kõik oma ravimid õigel ajal võetud saaks ning lõpuks planeerisime õppetöö. Ööpäevaringne järelevalve sai tagatud.

Loomulikult olid koolipäevad rasked, sest kaheksa tundi ikka vajas pingutust. Õpetajad pidid olema leidlikud, et tähelepanu õppimise juures hoida. Harjumist vajas õpilaskodus elamine, kus omad reeglid, uued toakaaslased ja teistmoodi kodukord kui oma kodus.

Lisaks õppetööle saab koolis tegeleda huvitegevusega, käiakse õppekäikudel. Noortele on oluline omavaheline suhtlemine, mis annab samuti elukogemust juurde.

Kutseõppes on kõigil võimalik omandada erialane väljaõpe ning suurendada võimalusi tööalaseks rakendumiseks. Õppida pole kunagi hilja!


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!