Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Sõmera majutuskeskuses on esimesed pered

Sõmera majutuskeskuses on esimesed pered

Nädal tagasi saime teada, et Tallinna enam põgenikke majutada pole võimalik ja seepärast tuleb igas Eestimaa nurgas olla valmis abi pakkumiseks. Meie ettevõttel tuleb korda seada endise Sõmera Kodu hooned ja luua Sõmera majutuskeskus.

Olukorra on teinud keeruliseks sõjaga kaasnev infopuudus – me ei teadnud täpselt, kas abi vajavad põgenikud tulevad päeva-paari või nädala jooksul, kas neid tuleb seitse või 70. Segadust on olnud palju ja alguses tundus kõik ulme – kuidas luua hubane ja turvaline peatumispaik olukorras, kus meil on küll köetud, kuid tühjad toad? Majade vanus on 50-65 aastat, nad on küll väljast soojustatud, kuid enamus vajab seest kapitaalremonti.

Samuti on suletud maja taasavamine oluliselt keerulisem kui esmapilgul tundub. Lihtne näide – igal toal on küll lukk, kuid võtmed on kilode kaupa kaussides ilma siltideta, sest Sõmera Kodu sulgedes ei tulnud keegi selle peale, et neid kunagi veel vaja läheks.

Vajalikud vabatahtlikud

Keerulises olukorras tulid kiirelt appi Saaremaa vald ja kohalikud vabatahtlikud. Eluruume aitasid korda seada Hea Hoog erivajadusega kliendid ja tegevusjuhendaja. Vabatahtlike abiga koristasime ja seadsime kasutuskorda tegevusmaja – nädalavahetusel oli maja sagimist täis, lõpuks sai meeletu kogus vana mööblit välja viidud ja ruumid puhtaks. Ivika Türksoni kokku kutsutud vabatahtlikud tegid korda ruumid õppetegevuseks ja infotundideks.

Tegevusmajas hakkab toimuma ka lastehoid, mille sisustamise võttis enda peale vabatahtlik Jane Tänak, teda abistasid nii perekond kui paljud teised Kärla kogukonna liikmed. Tiina Luks on olnud oluline kontaktisik erinevate vabatahtlike koondamisel ja tegevuste koordineerimisel, tema juhendamisel toimub ka annetuste kogumine ja Sõmerale toimetamine.

Kuna põgenikel on keeruline Kuressaarde liikuda, korraldab vald infopunkti töö kohapeal, lisaks valla infopunkti töötajatele tulevad rääkima sotsiaalkindlustusameti, politsei ja arstiabi spetsialistid. Valla infoliikumist koordineerivad Helle Kahm ja Gunnar Havi.

Esimesed saabujad

Oleme nädalaga elamiseks korda seadnud ühe maja, kus saame majutada kuni 70 inimest.

Esmaspäevase seisuga on meie juures neli peret, kokku viis täiskasvanut ja kümme last. Esmapilgul võib tunduda, et seda on vähe ning tekib küsimus, miks me järgmiste majade korda seadmise nimel nii palju vaeva näeme? Vaadates kurbusega Ukrainas toimuvat, peame olema valmis, et järgnevate kuude jooksul peavad veel paljud Ukraina inimesed jätma oma kodud. Tahame olla valmis, et nad saaksid Sõmeral veidi hinge tõmmata, kuni nad leiavad endale Eestis elamiskoha ja töö.

Töö kohalikele ja põgenikele

Mida rohkem maju saame kasutusele võtta, seda enam vajame ka tööjõudu. Oleme arvestanud, et põgenike toetamiseks ja info andmiseks on ööpäevaringselt olemas kohalikud inimesed, keda on inimeste hulga lisandudes juurde vaja.

Meie järgmine suurem väljakutse on köögiruumide töökorda seadmine, et saaksime kohapeal hakata süüa tegema. Seni kuni toimub köögi taasavamine, tuuakse toitu vabatahtlike transpordiabiga Kuressaarest, kus lahke abikäe on pakkunud Saaremaa Valss.

Meilt on küsitud, miks Ukraina inimesed ise süüa teha ei saa? Oleme kindlad, et iga Ukraina pere oskab ja soovib endale ise süüa teha, paraku on Sõmera majutuskeskuses üks suur köök ja ei ole ruumi ega võimalust ehitada majadesse kümneid väikeseid kööke. Tulevikus saame Ukraina peredele pakkuda võimalust suurköögis töötada, kuid alustuseks otsime kööki peakokka, kellega koos köögile uuesti elu sisse puhuda.

Annetused

Oleme saanud palju ruume kasutusele võtta oma olemasolevate vahenditega ja kohalike abiga. Suur tänu Kuressaare Linnamajandusele, Kärla Spordihallile ja veel mitmetele tublidele kogukonna liikmetele. Hetkel on veel puudus kardinatest, mille abil ruumid hubasemaks muuta. Kui teil on kodus üleliigseid puhtaid ja korralikke madratseid, siis oleme neid valmis vastu võtma, sest hetkel on madratsite hankimine kaubandusest väga keeruline, kuna kõik põgenikke majutavad asutused neid ostavad. Annetuste kogumist koordineerib vabatahtlikuna Saaremaa Noorsootöö Keskuse juht Tiina Luks. Kes soovib annetust teha, võtku ühendust telefonil 5835 7563.

Minu siiras tänu kõigile, kes on aidanud annetustega, vabatahtliku tööga, pakkunud elamispindasid ja tööd või aidanud mõnel muul moel. Saaremaa kogukond on olnud erakordselt toetav ning usun siiralt, et suudame põgenikele koos järgnevate kuude jooksul pakkuda soojust ja tuge, mida nad vajavad.

Piret Lemsalu
AS Hoolekandeteenused juhatuse liige, Sõmera majutuskeskuse juht


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!