Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Tallinnas ei ole puuetega inimestele piisavalt elamiskohti

Tallinnas ei ole puuetega inimestele piisavalt elamiskohti

Tallinnast pärit psüühilise erivajadusega inimesed peavad kohandatud elukohtade nappusel kolima vajaliku teenuse saamiseks oma kodukohast ja lähedastest eemale.

Tallinna linnas on suur puudus spetsiaalselt vaimupuudega ja psüühikahäiretega inimestele mõeldud teenusekohtadest, hetkel on linnas vaid 13 ööpäevaringse toetusega teenusekohta. Ainuüksi ASis Hoolekandeteenused on teenusel ligi 150 tallinlast, kel on tulnud seetõttu oma kodulinnast lahkuda.

Seda probleemi on võimalik juba lähiajal leevendada. Euroopa Regionaalarengu Fond finantseerib suurte hooldekodude sulgemist ja nende asemele kaasaegsete erivajadusi arvestavate kuni 30-kohaliste elumajade rajamist. Elu kogukonnas oma pere ja sõprade läheduses, võimetekohane töö või õppimine toetavad erivajadusega inimeste iseseisvust ning annavad võimaluse ka neile panustada ühiskonda koos teistega.

AS Hoolekandeteenused plaanib rajada 2018. aastal Tallinnasse kuus perekorteritega elamut, kus ühes majas saab toimetulekuks vajalikku ööpäevaringset toetust 24 psüühilise erivajadusega inimest. Lisaks on ettevõte kohandanud üle linna erinevatesse kortermajadesse eluruumid paremini toimetulevale 30-le erivajadusega inimesele.

Eesmärgi elluviimiseks on AS Hoolekandeteenused koostöös Tallinna linnaga otsinud sobivaid kinnistuid uute hoonete püstitamiseks. Hetkel on ettevalmistamisel viie maja ehitamine. Ühel krundil on aeg maha võetud, sest seal tegutsevad erivajadusega laste vanemad kardavad oma võimalusi kaotada. Kuigi lastevanemate hinnangul on Tallinnasse erivajadusega inimestele kohandatud elamuid väga vaja, jääb nende arvates Lasnamäe veerul asuv enam kui 3500 m2 suurune hoonestamata õueala selleks liiga väikseseks. AS Hoolekandeteenused arvamus on, et linna tiheasustuse tingimustes, mahub hektarilisele maatükile ära nii praegune 1700m2 pindalaga päevakeskus 55 erivajadusega inimesele, 400m2 pindalaga elamu 24-le inimesele kui jääb ruumi veel 5000 m2 õuealaks.

Agne Raudmees, Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliit: „Käimasolevad positiivsed muudatused psüühikahäirega inimestele inimväärsete elutingimuste loomiseks nõuavad ühiskonnalt mõistmist ja toetust. Ainult raha ja teenuseosutajate hea tahtega maailma muuta on raske. Loodan, et meie inimesed ei hakka oma inimesi lahterdama erinevateks Eestideks. Ei ole õige jagada inimesi riigi ja linna lasteks, vaesteks ja rikasteks, tarkadeks ja targemateks. Leian, et ei ole olemas poolikut õigust, headust või kaasamist. Kui me ise soovime olla kaasatud ühiskonda ja elada väärikate kodanikena, siis peame seda võimaldama ka teistele. Ma väga loodan, et Tallinna linn hindab käimasolevaid protsesse ja võimalusi ning leiab koha kuhu saab ehitada oma inimestele ilusa kodu.“

Fotol: Sellised 24-le, ööpäevaringset toetust vajavale inimesele mõeldud kortermajad kerkivad järgmistel aastatel nii Tallinnasse kui mitmetesse teistesse Eesti linnadesse/alevitesse.

Fotol: Sellised 24-le, ööpäevaringset toetust vajavale inimesele mõeldud kortermajad kerkivad järgmistel aastatel nii Tallinnasse kui mitmetesse teistesse Eesti linnadesse/alevitesse.


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!