„Teieta ei kujuta me enam kassidega toimetamist ettegi!“
Raplas hakkas sel suvel juulikuus silma peatänava ääres maja, mille aknal istus valge kass. Lähemalt uurides selgus, et akendele olid välja pandud kasside fotod ja nende lood. Sel hetkel sai selgeks, et Raplas on oma koha leidnud kasside turvakodu nimega Felis Rapla. Väljas oli kuulutus, kus küsiti abi ja tuge kiisudega tegelemiseks ehk kutsuti panustama vabatahtlikuna. Mõte läks muidugi kohe meie Rapla Nurme kodu elaniku Mare peale, kellele väga kassid ja koerad meeldivad. Tema on meil vist ainus, kel ümbruskonna koduaedades elavate koerte nimed ja vanused on teada. Pakkusimegi Marele võimalust hakata soovi korral vabatahtlikuna kasside turvakodus abiks käima.
Eelarvamused? Puuduvad
Tegevusjuhendajana helistasin sealsetele töötajatele Sirjele ja Dagnele. Rääkisin, kes me oleme ja kust me tuleme. Nende jaoks oli väga südant soojendav, et erivajadustega inimene soovib neid kiisude eest hoolitsemisel aidata. Tundus uskumatu – ei mingit eelarvamust meie elanikesse! Leppisime kokku, et Mare hakkab käima kolmapäeviti ja nädalavahetusel sobival päeval vabatahtlikuks. Vajadus abikäte järele oli aga suur ja meie tegevusjuhendajatena olime kokku leppinud, et käime esialgu Marega kaasas.
Nurrumootorid tööle ja tegudele
Esmalt tehti meid tuttavaks turvakodu neljajalgsete elanikega, kellest vanemad ja julgemad elavad omaette kassitoas. Julgemad kiisud olid väga paimaiad ja nurrumootorid ei tahtnud lakata neid sügades töötamast. Mare sõbrunes kohe kass Tommiga, kes pidavat olema üsna eakas, aga siiski väga mänguhimuline. Noored ja väiksemad kiisud elavad aga suurtes puurides ja osad neist vaatasid meid hirmunud pilguga ja sutsusid enesekaitseks. Omaette ehk titetoas olid päris pisikesed ja äsja poeginud emakass.
Ringkäigu lõppedes saime teada, millised ülesanded vabatahtlikuna ees ootavad. Puhastada tuli kiisude puurid, mida praeguseks on kusagil kümne ringis: vahetada liivakastis liiv, panna alla puhtad pesa tekid, pesta puhtaks kiisude toidunõud ja anda neile süüa-juua. Lõpuks puhastada ja pesta ruumide põrandad. Peale seda sai aega kiisudega ka mängida ja metsiku loomuga kassipoegi ettevaatlikult sotsialiseeruda aidata. Marel tekkis oma eriline lemmik süsimust kassipoeg, aktiivne ronija, kellele ta pani nimeks Musti. Ühel päeval sai Musti aga endale Tartumaale oma päris kodu. Mare oli esialgu küll kurb, kuid leidis uue lemmiku – äsja poeginud emaskassi valge ja oranžikirju pojakese, kellega talle kõige enam meeldib tegeleda.
Tavapäraselt kulub Marel koos tegevusjuhendajaga 2-3 tundi, kuni kõik need toimingud ja kiisudele paid tehtud saavad. Arutlesime Marega teemal, et miks just vastu sügist on paljud kassid sattunud turvakodusse. Külmad ja vihmased sügisilmad ajavad kodutud kassid koos poegadega majade lähedusse, kus inimesed elavad, aga aidata ei saa. Kurb, aga on ka inimesi, kes tüdinevad loomast ja viivad ta kusagile maale või metsa, kust siis keegi hea õnne korral vaesekese leiab ja turvakodule teada annab.
Aidata saab mitut moodi
Lisaks Marele on Rapla Nurme kodus veel kaks elanikku, Tiit ja Aleksei vabatahtlikena panustamas Felis Rapla kiisude heaks. Nemad lõikavad kodus puuride puhastamiseks lappe. Lappe kulub väga palju ja nende panus on väga oluline.
Palju on lisandunud ka lahkeid annetajaid, kes toovad sealsetele kiisutele toitu, kassiliiva, ronimispuid ja muud vajalikku.
Felis Rapla loojad Sirje ja Dagne on meie Rapla Nurme kodu vabatahtlikele väga tänulikud. Sirje lisab: „Ilma teieta ei kujuta me siinset toimetulemist enam ettegi!“
Kuuldu on Marele, Tiidule, Alekseile ja mis seal salata meilegi tegevusjuhendajatena väga südant soojendav.
Võime olla tõesti uhked selle üle, et meid usaldatakse ja oleme oodatud armsate koduootuses nurrujate juurde.
Oleme ka edasistele ühistele plaanidele mõelnud, näiteks Felis Rapla Avatud Uste Päev ja kodukohvikute ehk Kassikohviku päev, mis jäävad järgmise aasta suvesse.
PS! Artikli alguse juurde tagasi tulles, siis too valge kass aknalaualt istub nüüd minu kodus aknalaual. Kiisu sai endale päris kodu!
Eve Ruul, Rapla Nurme tegevusjuhendaja