Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Vaimse tervise e-tunnid

Vaimse tervise e-tunnid

Oktoober on vaimse tervise kuu ning selle puhul nägid Eesti koolilapsed kuut eri tundi vaimsest tervisest ja hoolekandest. Kõik tunnid on Tagasi Kooli Youtube kanalil järelvaadatavad, vaatamiseks klikka teema pealkirjal.

Kas kõigil inimestel on samasugune vaimne tervis?

Esimeses e-tunnis räägib 4.–6. klassi õpilastele kasvatuspsühholoog, Peaasi.ee koolitaja ja “Jess, lapsed!” autor Merilin Mandel vaimse tervisega seotud valearusaamadest. “Vaatame lähemalt, mis see vaimne tervis on, kas see võib ajas muutuda ja milliseid müüte ning eelarvamusi vaimse tervise kohta levib. Kinnitame ka üle, et muredest rääkimine ning abi otsimine ei ole tabu,” sõnab Mandel.

Võime tegusid teha? / У нас способность совершать дела?

Eestkoste ja teovõime piiramine ei ole väga kerged teemad, ent nii mõnigi noor peab juba varakult nendega kokku puutuma. Isegi, kui isiklikult veel kokkupuudet pole, siis silmaringi laiendamiseks ja ühiskonnaeluga kursis olemiseks on kasulik sellest valdkonnast üht-teist teada. “Näiteks kuulevad 10.–12. klassi õpilased e-tunnis, mis on üldse täiskasvanute teovõime ja mis puhkudel seda piiratakse. Või ka vastupidi – mis juhtudel hoopis alaealise teovõimet laiendatakse,” räägib e-tunni läbiviija, Viru Maakohtu kohtunik Olev Mihkelson. Mihkelson annab loengut vene keeles, samal teemal annab eestikeelse tunni Viru Maakohtu esimees Liina Naaber-Kivisoo.

Kas puudega inimesel on samad õigused, mis puudeta inimesel?

Maarja Krais-Leosk

“Kõikidel inimestel on õigused, ent kas kõigil on need samad? Kas kõik inimesed, sh ka puuetega isikud, saavad oma õigusi ka hästi kasutada?” küsib Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Maarja Krais-Leosk. E-tunnis tuleb 4.–6. klassi lastele juttu ka näiteks sellest, kuidas me kõik saame olla teistega arvestavad inimesed, kuidas saame olla head kaaslased ja sõbrad ka neile, kes meist millegi poolest erinevad.

Miks me oleme erinevad? Miks me oleme sarnased?

Peaasi.ee haridusvaldkonna juht Marit Kannelmäe-Geerts avab 1.–3. klassile mõeldud tunnis inimlikult erilist teemat erinevustest ja sarnasustest: “Me kõik oleme erilised. Meid iseloomustavad omadused on kokku pandud ainuomasel viisil ja see muudab meid kordumatuks. Meil on erinevad pered, erinev välimus, erinevad kogemused ja ka kehad, ajud. Ometi saame teineteisega lähemalt tutvust tehes teada, et meil on ka palju sarnasusi. Erinevusi ei pea pelgama. Tegelikult muudab see teistega koosolemise hoopis huvitavamaks, kui oskame neid erinevusi märgata, mõista ja väärtustada.” 

Mida teevad terapeudid? 

Et juba maast madalast teada ja eristada, millega tegelevad tegevusterapeut, füsioterapeut, loovterapeut (sh kunstiterapeut, muusikaterapeut), logopeed, eripedagoog, psühholoog ja sotsiaaltöötaja, annabki e-tunnis Käo Tugikeskuse kvaliteedijuht Jane Langemets 1.–6. klassile ülevaate nendest ja ka teistest ametitest. 

E-tunnid on valminud sotsiaalministeeriumi, Euroopa sotsiaalfondi ja peaasi.ee toel. 


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!