Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Valmis uus kortermaja psüühilise erivajadusega inimestele

Valmis uus kortermaja psüühilise erivajadusega inimestele

13. juunil kutsusid AS Hoolekandeteenused töötajad uue kortermaja avatud uste päevale kogukonna ja partnerid, et tutvustada uut psüühilise erivajadusega inimeste kortermaja ja leida kogukonnast partnereid, et pakkuda elanikele tegusamat elu.

Erivajadusega inimeste uues elamus on neli korterit. Juulis kolib igasse korterisse kuus elanikku, kellele on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendaja. Selliseid kodusid rajatakse hajusalt üle Eesti, et iga inimene saaks elada oma lähedaste juures.

AS-i Hoolekandeteenused Kesk-Lõuna piirkonnajuht Imbi Rego näeb majade valmimist osana suurest muutusest: “Olen õnnelik, et vaimse tervise probleeme ei pea enam varjama ja haiguse tõttu kogukonnast kaduma. Kui inimene ei saa päris iseseisvalt enam iseenda kodus hakkama, on meil võimalus luua talle kodune elukeskkond, mis ei tähenda ainult uut maja, vaid ka uut sisu päevadele. Meil on teadmised, kuidas inimest toetada, et ta tervis taastuks ja ta saaks elada võimalikult tavaliselt, nagu enamik meist”.

Head kogemused kogukondadega

Imbi Regol on tuua näide Põltsamaalt, kus elanikud kolisid sarnasesse kortermajja 2020. aasta sügisel: „Esialgu käisime palju jalutamas, et õppida linna tundma. Kogukond on meid väga hästi omaks võtnud. Hea koostöö on raamatukoguga ja noortekeskusega, käime töökeskuses, tantsuringis, kasutame välisõusaali jne.“

„Ka Valgas alustame elanikele uue elukeskkonna tutvustamisega. Kõike ei saa korraga, liigume tegusama elu suunas samm-sammult. Soovime leida häid koostööpartnereid nii töökohtade leidmisel, kutseõppes kui sotsiaalvaldkonnas ja loodame, et linnarahvas võtab meid sõbralikult vastu sõbralikult.“

„See on väga suure unistuse täitumine, et inimesed, kes vajavad rohkem hoolt ja abi, saavad elada samamoodi nagu meie kõik oma kodudes toimetame. Ma siiralt loodan, et kui Valgamaa inimene tulevikus abi vajab, ei pea ta oma kodukandist enam kaugele minema. Nii säilivad ka perekonna ja lähedastega suhted, mis annavad meie elule mõtte ja soojuse,“ lisas Rego.

1400 inimest uutes kodudes

Kinnisvaradirektor Karl Mänd on rahul, et hoolimata erinevatest kriisidest valmis maja õigeaegselt.

“Tänaseks on meil üle Eesti valminud sarnaseid kortermaju juba kuraditosin. Kavandasime modernse liginullenergia maja nii lamekatuse kui viilkatusega, et hoone sobituks erinevatesse keskkondadesse. Valga linna miljöö on aga ainulaadne ning tänu sellele lõime spetsiaalselt Jaama tänava piirkonna eripära silmas pidades kortermajast veel ka kolmanda variandi. Vintskappidega katus ning krohvi ja voodrilauaga kombineeritud fassaad aitavad luua harmooniat moodsa arhitektuuri ja ajaloolise miljöö vahel.” 

“Soovime, et iga inimene saaks teenust kodu lähedal, see võimalus on juba enam kui 30 omavalitsuses. Pea 1400 ehk neli viiendikku meie klientidest elab nüüd kodusarnastes tingimustes. Järgmised majad valmivad Põlvas, Rakveres ja Narvas”.

Erivajadusega inimesed koju tagasi

Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste erihooldekodud ja nende asemele rajada inimväärsete elamistingimustega väikesed ning hubased kodud. Tänaseks on üle Eesti sulgetud juba üksteist suurt ühiselamu tüüpi asutust, viimasena ootavad kolimist Võisiku Kodu elanikud.

Uue maja ülalpidamiskulud katavad selle elanikud ja neile  osutatava erihoolekandeteenuse eest tasub riik. Maja ehitatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ja riigi toetusel.


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!