Vändra Kodu praktikant Helke Sumre: “Minu südame võitsid peremajad ehk kogukonnas elamise teenus”
“Mis võitis minu südame? Selleks olid peremajad ja- kodud ehk kogukonnas elamise teenus. Mul õnnestus viibida Pärnu üksuse soolaleivapeol, suhelda sealsete elanikega ja näha nende säravaid silmi, kui nad külalistele oma ilusaid tube näitasid ja õhinaga seletasid, kuidas nad nüüd ise sõidavad bussiga tööle ja koju tagasi. “
On tore, kui lisaks uutele ametioskustele saab praktika ka kohaks, mis eelarvamusi kummutab. Nii juhtus meie Vändra Kodus praktikal olnud Helkega, kes õppis Järvamaa Kutsehariduskeskuses tegevusjuhendajaks.
Helke räägib oma kogemusest nii: “Viibisin 9 nädalat AS Hoolekandeteenuste Vända Kodus praktikal. Päris pikk aeg, et kujuneks välja mingi arvamus tööst ja tööandjast.
Ma ei saa öelda, et praktika tegemiseks kohta valides Vändra minu esimene valik oleks olnud. Polnud ka teine. Öelgem ausalt, praktikale tulles ei olnud ma väga positiivselt meelestatud. Miks see nii oli, ei tea ma enam ise ka täpselt. Ilmselt polnud AS-l Hoolekandeteenused just kõige parem kuvand ei koolitajate hulgas ega ka ajakirjanike seas. Ikka ja alati osatakse välja tuua see, mis on halvasti või natuke valesti läinud. Võibolla tekitas ebakindlust ka mõni ringlev linnalegend või hoopis minu enda hirm nii suure asutuse ees. Aga nüüd, kui praktika läbi, olen väga rahul, et just Hoolekandeteenused praktikakohaks valisin.
Mis võitis minu südame? Selleks olid peremajad ja- kodud ehk kogukonnas elamise teenus. Mul õnnestus viibida Pärnu üksuse soolaleivapeol, suhelda sealsete elanikega ja näha nende säravaid silmi, kui nad külalistele oma ilusaid tube näitasid ja õhinaga seletasid, kuidas nad nüüd ise sõidavad bussiga tööle ja koju tagasi.
Neid inimesi kuulates ja vaadates avastasin ennast mõttelt, et see kõik on nii õige. Erilised inimesed peavadki elama meie keskel, meiega koos. Jah, nad võibolla vajavad abi mõningates meile nii lihtsates tegevustes, nagu poes käimine või toidu valmistamine. Aga täpselt sama palju on meil neilt õppida, kasvõi siira rõõmu tundmist pisikestest asjadest.
Ma arvan, et selline elukorraldus on nende inimeste unistuste täitumine või siis vähemalt väga lähedal sellele. Nad elavad ilusas kodus, mis on tõesti kodu – selles pole mitte mingit sarnasust hooldusasutusele. Nad käivad tööl – ise, nad on just nii sõltumatud ja iseseisvad kui nende olukord võimaldab. Huvi korral on võimalus leida endale hobi, käia kinos või jalutada niisama inimeste keskel.
Võin julgelt öelda, et minu silmaring avardus oluliselt. Kohe kindlasti ei arva ma enam seda, et hoolekandeasutused peaksid olema väikestes asulates või veel hullem – paksu metsa sees. Kindlasti peaksid Vändra Kodu tüüpi peremajad väiksematesse asulatesse jääma – selliste inimeste jaoks, kes vajavadki pigem rahu ja vaikust. Aga kogukonnas elamise teenuse ainuõige koht on linnas, võimalikult tavapärases keskkonnas, inimeste hulgas.”