Viis aastat KE teenust: teekond kogukonnas
Oma viienda tööjuubeli puhul soovin veidi juurelda kogukonnas elamise (KE) teenuse üle ning selle üle, kuidas teenus on aastate jooksul arenenud. Harjumaal asuv KE teenus on läbinud mitmeid muutusi ja arenguetappe, et pakkuda paremat tuge meie elanikele.
Harjumaal on kokku seitse üksust ja 70 klienti: 10 teenusesaajat Paldiskis, 20 Õismäe ja Haabersti piirkonnas ning suurem osa ehk 40 meie KE elanikku elab Lasnamäel. Lasnamäel on kokku neli üksust ja 11 korterit, neist kaks avati viis aastat tagasi. Minu teekond algas tegevusjuhendajana üksuste loomise ja arendamise juures ning aastate jooksul olen võtnud üle ka tiimijuhi vastutuse.
Mis on KE teenuse suurimad arengud viie aasta jooksul?
Igas üksuses on teatud valdkonnad, kus läheb hästi, kuid igal juhul on meie töö eesmärk keskenduda elanike heaolule ja nende ettevalmistamisele iseseisvaks eluks, mitte omavahel konkureerida. Iga inimese areng on individuaalne ning sõltub tema vajadustest, võimekusest ja elurütmist.
Minu jaoks on suurim saavutus see, kui elanik liigub iseseisvama elu suunas ja saab sellega hakkama. See on märk sügavast pühendumisest nende inimeste edule, kellega töötame, ning toob esile tõelise hoolivuse ja oskuse näha iga inimese potentsiaali. Nii panustavad kõik töötajad mitte ainult elanike igapäevasesse heaolusse, vaid ka nende pikaajalisse enesekindluse ja eneseväärikuse kasvatamisse.
Iseseisvasse ellu siirdumine on suur ja tähtis samm, mis nõuab hoolikat planeerimist, et tagada sujuv üleminek ja vajalik toetus. Kui KE teenuse klient soovib hakata elama iseseisvalt, on protsessis mitmeid samme, mille juures tegevusjuhendaja teda toetab ja õpetab igapäevaelu toiminguid. Eesmärk on, et elanik õpiks ise hakkama saama majapidamistööde, toiduvalmistamise, eelarve koostamise ning tervise ja hügieeni eest hoolitsemisega.
Oluline on aga ka olla realistlik ja mõista, et iga kliendi teekond ja areng on unikaalne. Mõned saavutavad iseseisvaks eluks vajalikud oskused KE teenuse käigus ning saavad hakkama väikese toega, samas kui teised vajavad suuremat igapäevast tuge ja pidevat järelevalvet ning peavad võib-olla teisele teenusele liikuma.
Kuhu oleme jõudnud nende aastate jooksul?
Koostöö kogukonnaga on meie elanike heaolu ja tervise toetamise oluline osa. Kogukonnatunne aitab tunda end väärtusliku ja panustava ühiskonna liikmena.
Meie elanikud on aktiivsed kogukonnaliikmed, kes osalevad erinevatel vaimsetel ja sotsiaalsetel üritustel ning teevad tihedat koostööd naabritega. Regulaarsetel ekskursioonidel osalemine avardab silmaringi ning aitab tutvuda uute ametite ja ajalooga. Näiteks teevad meie kliendid koostööd loomade varjupaigaga – loomade eest hoolitsemine varjupaigas on suurepärane näide sellest, kuidas empaatia ja hoolivus saavad kasvada praktilise tegevuse kaudu.
Samuti oleme kindlad, et mida laiem on inimese sotsiaalvõrgustik, seda enam on tal võimalusi end ühiskonna osana tunda. Lai sotsiaalvõrgustik toetab praktiliselt ja emotsionaalselt – see võimaldab vahetada ideid, leida tuge rasketel aegadel ning leida kuuluvustunne.
Paljud meie kliendid tunnevad motivatsioonipuudust ning nende soov oma toast mitte väljuda võib olla tõsine takistus. Kuid oodatud kohtumised kogemusnõustajaga ja vaimset tervist toetavad koolitused on olnud olulised tugisambad, millel kavatseme ka edaspidi jätkata.
Naabrite roll ja koostöö
Lasnamäe korterid asuvad tavaliselt mitmekorruselistes paneelmajades, kus naabrid ja kogukond mängivad olulist rolli igapäevaelus ning kellega tuleb koostööd teha. Aastate jooksul olen kuulnud naabritelt mitmeid ebameeldivaid arvamusi ja saanud vastata mitmetele kaebustele. Mõned inimesed väljendavad pahameelt stiilis: „Miks me peame nende inimestega koos elama ja sama ühistranspordiga sõitma?“ Igal inimesel on aga õigus võrdsele kohtlemisele ja võrdsetele võimalustele, sõltumata sellest, kas tal on puue või mitte. Meie teenuseosutajana püüame austada kõiki inimesi ja nende erinevusi ning loome keskkondi, kus kõik tunnevad end teretulnuna ja võrdselt kohelduna. On selge, et ühiskonna eelarvamuste muutmine on pikk ja töömahukas protsess.
Kuigi negatiivsed arvamused võivad meid kurvastada, ei tohiks need meid oma eesmärkidest loobuma sundida. Naabrite koostööst on olnud ka palju positiivseid kogemusi: näiteks abistavad meie tublimad elanikud naabreid kodukoristusel, koera jalutamisel ja lillepeenarde eest hoolitsemisel. Need väikesed teod loovad kogukonnas ühtekuuluvustunnet ja tugevdavad sidemeid.
Oma töös ja ka elus on mulle oluline võtta inimesi sellistena nagu nad on, selle asemel, et neid muuta. Lähenedes inimesele tema tugevuste kaudu, saame toetada tema arengut ja heaolu ilma, et tekiks vastupanu.