Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Virtuaalreaalsus aitab erivajadusega inimesi

Virtuaalreaalsus aitab erivajadusega inimesi

Eelmisel kuul avati AS Hoolekandeteenused Tapa Kodus Eestis ainulaadne virtuaalreaalsuse tuba, mis lubab intellektipuudega inimestel maailma avastada ja positiivseid kogemusi saada. Tulevikuks on aga plaanid suured – koostöös Tartu Ülikooliga soovitakse uurida, kuidas aitab virtuaalreaalsus psüühilise erivajadusega inimesi nende igapäevaelus.

Mere ääres, varbad vees!

Tapa Kodu tiimitöö juht Heili Tammemägi räägib, et esmakordselt tuli tal see mõte, kui koges ise virtuaalreaalsuses langevarjuhüpet. „Meie kliendid on vaimupuudega, osad neist ka liitpuudega. See tähendab, et lisaks psüühilisele erivajadusele võib neil olla ka raskusi liikumisel, nad ei saa iseseisvalt kogukonnas ringi käia või reisida. Mõtlesin, mida kõike saaksid meie pereküla elanikud virtuaalreaalsuse abil kogeda“.

„Hakkasime kolleegidega fantaseerima – mis siis, kui erivajadusega inimesed saaksid virtuaalselt rännata? Nägime, et see on vajalik suund, et aidata just keerulisema erivajadusega inimesi. Mõtle, kui inimene, kes muidu ei saa liikuda, saaks jalutada mere ääres, varbad vees? See kogemus on vabastav ja lubab inimesel kogeda asju, mida ta ilma virtuaalreaalsuseta kunagi teha ei saaks“.

Meie töötaja Andra virtuaalreaalsust proovimas

Virtuaalreaalsuse tuba tutvustatakse sügise jooksul Tapa Kodu elanikele, et täpsemalt aru saada klientide soovidest ja vajadustest. Hetkel saab mägedes ja stepis matkata, koeraga mängida või toas riiulites asju enda käe järgi sättida. „Osad kliendid on tuba juba proovinud ja see on toonud neile tohutult rõõmu“, on Heilil hea meel.

Võrreldes tavaliste virtuaalreaalsuse prillidega on erivajadusega inimestele mõeldud süsteem veidi keerulisem – koos virtuaalreaalsust kogeva inimesega on toas töötaja, kes näeb telekast sama pilti, mida inimene prillidest. Kui virtuaalreaalsuses ringi kõndiv inimene ehmub või talle tuleb midagi tundmatut ette, saab töötaja teda kohe aidata ning mõistab, mis võis ehmatuse põhjustada.

Virtuaalreaalsus igapäevaseks abimeheks

Projekti eestvedajad usuvad, et lisaks uute kogemuste ja rõõmu pakkumisele saab virtuaalreaalsus  erivajadusega inimesi ka praktilistes ülesannetes aidata. Tapa Kodu tahab tulevikus teha koostööd Tartu Ülikooli laboriga, et saada täpselt teada, kuidas aitaks virtuaalne reaalsus psüühikahäirega kliente nende igapäevalus.

Virtuaalreaalsuse kasutusvõimalused on väga laiad – AS Hoolekandeteenused kodudes üle Eesti elab 1800 psüühilise erivajadusega inimest, kogu Eestis on kergem või raskem psüühiline erivajadus diagnoositud ca 40 000 inimesel. 

Samal teemal kirjutas ka Virumaa Teataja, aitäh!

Katrin Pärgmäe, avalike suhete juht


Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!