Virtuaaltuur – milline on erivajadusega inimeste kodu?
Vaata ringi kortermajas, mis on loodud spetsiaalselt erivajadusega inimestele. Hetkel on sellised majad kasutuses Tallinnas, Pärnus, Keilas ja Paldiskis, lähiajal valmivad Paide, Põltsamaa ja Kohtla-Järve elamud.
Nelja korteriga elamu on projekteeritud lähtudes erivajadustega inimeste vajadustest. Korteris elab perena kuus inimest, kellel on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendaja. Igal elanikul on privaatne magamistuba, lisaks avar elutuba ühistegevusteks – kokkamiseks, söömiseks, suhtlemiseks või lihtsalt vaba aja veetmiseks. Oluline on selle hoone olemus – see on kodu, mitte hooldekodu või raviasutus.
Lisaks väga madalale enregiatarbimisele toodab maja ka ise elektrit. Liginullenergia hoone katusele on projekteeritud päikese-elektrijaam võimsusega 15 kW.
Elu kogukondades
Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste hooldekodud ja nende asemele rajada inimväärsete elamistingimustega väikesed ning hubased kodud.
Suurte hooldekodude sulgemine toimub kogu Eestis lihtsal põhjusel – igal inimesel on õigus elada kodus, mitte institutsioonis. Tänaseks on üle Eesti suletud juba üheksa suurt kombinaat-tüüpi asutust, kolm ootavad veel oma järge. Kaasaegsed elamistingimused on saanud juba enam kui 1000 inimest.
Kliendist kodanikuks
Suurte hooldekodude sulgemisel räägitakse esmalt klientide ja nende eestkostjatega, et selgitada välja, kuhu nad tahaksid elama asuda. Sageli soovitakse elada lähedastega või sõprade-tuttavatega samas linnas.
Väga oluline osa inimeste elus on ka võimalus teha midagi kasulikku kogukonna heaks. Tänu sellele teevad elanikud mitmes kogukonnas erinevaid töid, näiteks hooldus- ja haljastustöid kas hooajaliselt või põhitööna.
Kui inimestel on piisavalt tegevust, siis nad kohanevad uue elukohaga üsna kiiresti.