Internet Explorer ei ole toetatud

Hoolekandeteenused.ee veebilehte on võimalik kasutada Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge või mõne muu moodsa veebilehitsejaga.

Lae alla Chrome Lae alla Firefox

Loome psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas

Anname Sulle turvalise elukeskkonna, toetava võrgustiku ja tegevustega sisustatud päevad, et saaksid olla rõõmus, õppida ja töötada, tunda ennast vajalikuna ning viia ellu oma unistusi.

Kommentaariks 17. oktoobri Kuu-uurija loole: Kes on Ämblikmees ja miks traataed probleeme ei lahenda?

Kommentaariks 17. oktoobri Kuu-uurija loole: Kes on Ämblikmees ja miks traataed probleeme ei lahenda?

17.10.2016 eetris olnud TV3 saade Kuu-Uurija rääkis loo ühest meie Valkla Kodus elavast noormehest, kes  oma põgenemistega kohalikele elanikele  meelehärmi valmistab. Tekib täiesti õigustatud küsimus (ja sellega kaasnev pahameel), kuidas on võimalik, et üks ja seesama inimene mitu korda põgenema pääseb? Järgnev kommentaar ei ole seega mõeldud õigustuse, vaid selgitusena. 

Foto: Postimees

Foto: Postimees

Valkla Kodu on meie kodudest ainsana kinnine. See tähendab, et kui meie teistesse kodudesse tulevad abistavat teenust saama psüühiliste erivajadustega inimesed kas enda ja/või eestkostjate soovil ning neil on täielik vabadus ringi liikuda ja teenuselt lahkuda, siis Valkla Kodusse suunab elanikud kohus. Need inimesed ei ole toime pannud kuritegusid. Tegemist on inimestega, kes kohtu hinnangul võivad oma erivajaduse tõttu osutuda ohtlikuks eelkõige endale, aga ka teistele. Need inimesed, kes on teistele teadlikult kurja teinud ja seaduste vastu eksinud, määratakse kohtu poolt vanglatesse või kinnistesse raviasutustesse.

Kuigi Valkla Kodu on kinnine, on see muus osas tavaline erihoolekandeasutus. Meie juures elab 90 inimest, kes pole teinud midagi sellist, et neid peaks trellide taga hoidma – näiteks elavad Valklas dementsed vanainimesed ja autistid. Jah, oleme aasta-aastalt täiustanud turvasüsteeme, ehitanud üha kõrgemaks aedu ja pannud operatiivselt kinni turvaauke, mida põgenejad on suutnud avastada, kuid hooldekoduna ei saa me ehitada vanglat kõigi inimeste jaoks, kes meie hoole alla antud.  Ka seaduslikud õigused inimeste ohjeldamiseks on üsna kindlalt piiratud.  Meie töö tegelik sisu on hoopis mujal – igapäevases töös  elanikega.
Räägime nüüd veidi lähemalt teleloo peategelaseks olnud noormehest. Tema  jaoks on põgenemine põnev väljakutse, milleks ta hoolega ette valmistub. Lisaks põnevusele ajendab teda põgenema soov minna koju. Kuid kodu asub Eesti teises otsas ja sinna on raske jõuda. Kurb on see, et teel koju paneb ta toime ka vargusi. Ühelt poolt on noormees erakordselt nutikas, samas on tema arusaamine ümbritsevast ja reaktsioonid väikelapse tasemel. Seetõttu tegelevad töötajad temaga eriprogrammi alusel, et sisustada tema päev ja elu nii, et põgenemiseks ei jääks aega ega tahtmist.
Foto: Postimees

Foto: Postimees

Nagu paljud teised Valkla Kodu elanikud, käib seegi noormees lepingulisel tööl Valkla Kodus asuvas töötsehhis, kus pakendab katusedetaile. Kui noormees käib korralikult tööl, saab ta preemiaks ettenähtud aegadel mängida arvutimänge. Lisaks teeb ta koos teistega majapidamistöid. Suvel lõi ta innuga kaasa kasvuhoone ehitamisel ning oli üritustel üks peamisi grillmeistreid. Lisaks oskab ta väga hästi küpsetada – tema maitsvat rabarberikooki hindavad nii töötajad kui kaaselanikud.

Tänu turvameetmete tugevdamisele ja temaga igapäevaselt tegelemisele on tema põgenemised järjest harvemaks jäänud. Kui 2013. aastal meile teenusele suunatuna õnnestus tal esimestel kuudel põgenema pääseda keskmiselt kaks korda kuus, siis tänavu 10 kuu jooksul on põgenemisi ette tulnud kolm korda.
Meie tööl ja teenusel on oma kindel eesmärk – aidata meie juurde suunatud inimesi tagasi ellu. Üle 60% meie elanikest vahetub – ehk liigub ühel päeval kinnisest asutusest välja kergemale teenusele. See näitab, et töö, mida teeme, täidab meile seatud eesmärke ja annab tulemusi.
Ning lõpetuseks veel üks selgitav fakt. Saates räägiti ka sellest, kuidas Eesti riik paigutab lähiaastatel suurtes erihooldekodudes elavaid inimesi tagasi kogukonda, kus nad saaksid elada võimalikult tavapärast elu. Jah, täpselt nii ongi – need erivajadusega inimesed, kes oma eluga väikese kõrvalise toega hakkama saavad, on peagi kolimas korteritesse ja majadesse erinevates linnades. See ei kehti aga nende inimeste kohta, kes on kohtumäärusega suunatud elama tugevdatud järelevalvega kinnisesse asutusse. 
Kes need inimesed on, kes oma päevi Valkla Kodus veedavad? Loe juurde Postimehe artiklist “Vanainimesed elavad justkui trellide taga”  1. osa  ja 2. osa
Fotod: Postimees

Tagasi

    Kirjuta meile, me soovime sind aidata!

    Sinu sõnum on saadetud!